Reklama
Reklama

Brakuje specjalistów w tej dziedzinie. Nowa współpraca może pomóc

Koleje Śląskie i Politechnika Śląska podpisały porozumienie o współpracy. Co uzgodniono? Jakie perspektywy daje taka umowa obu stronom? Kto jeszcze skorzysta?

Koleje Śląskie i Politechnika Śląska - porozumienie o współpracy

Prezes Kolei Śląskich Krzysztof Klimosz i rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk podpisali porozumienie o współpracy kilka dni temu. Umowa obejmuje:

  • udoskonalanie programów edukacyjnych zgodnie z potrzebami Kolei Śląskich,
  • realizację wspólnych projektów badawczo-rozwojowych,
  • organizację staży i praktyk dla studentów,
  • możliwość podnoszenia kwalifikacji przez pracowników Kolei Śląskich, w tym udział w kursach, studiach podyplomowych itp.,
  • zatrudnianie najlepszych absolwentów uczelni. 

Na rynku pracy brakuje ekspertów w dziedzinie kolejnictwa, maszynistów oraz inżynierów obsługujących składy. "Dlatego każda współpraca z uczelniami wyższymi, która pozwoli przygotować wykwalifikowanych pracowników - nie tylko dla naszej spółki - jest działalnością korzystną dla wszystkich" - wyjaśnił prezes Kolei Śląskich cytowany przez PAP. 

Uzgodniono już m.in. powołanie wspólnego zespołu naukowców i kolejarzy. Specjaliści zajmą się szukaniem nowych rozwiązań technicznych. 

"Chcielibyśmy także, by nasza współpraca dotyczyła również działalności badawczej. Mamy znakomitych naukowców, którzy w zakresie kolejnictwa współpracowali z różnymi firmami. Te kompetencje mogą wykorzystać także do wspierania Kolei Śląskich. Dla politechniki będzie to na pewno oznaczało poszerzenie oferty dydaktycznej" - dodaje rektor Politechniki Śląskiej. 

Koleje Śląskie. Tabor ma się zwiększyć

W ubiegłym roku spółka przewiozła ponad 22 mln pasażerów. Tabor Kolei Śląskich to ponad 60 pociągów (w tym wynajęte). W latach 2025-2026 ta liczba ma się zwiększyć się o 29 nowych pociągów, które zostały zamówione. 

Źródła: naukawpolsce.pl, facebook.com/PolitechnikaSlaska

Zobacz też:

Można otrzymać nawet 1800 zł miesięcznie. Sprawdź, czy się kwalifikujesz

Składka na radę rodziców. Te działania naruszają RODO

Nowe kryterium dochodowe. Więcej uczniów skorzysta z pomocy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nauka | szkolnictwo