Reklama
Reklama

Dzieci i młodzież bez kluczowej edukacji. Problem dotyczy ponad 60 tys. uczniów

Obchodzimy Rok Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Jednak z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że ponad 60 tysięcy polskich uczniów ma całoroczne zwolnienie z WF-u. Co ma się zmienić w najbliższym czasie?

Ilu uczniów w ogóle nie chodzi na WF - najnowsze dane

Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki, aby promować zdrowy styl życia. 

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad zmianą podstawy programowej z wychowania fizycznego. W te działania są zaangażowane dwa inne resorty - zdrowia oraz sportu i turystyki. Powołano też specjalny zespół w skład którego weszli nauczyciele praktycy, eksperci oraz sportowcy, m.in. Monika Pyrek i Otylia Jędrzejczak.

Regularna aktywność fizyczna wpływa nie tylko na poprawę kondycji, ale także na samopoczucie i koncentrację dzieci i młodzieży np. podczas lekcji matematyki. Chociaż odsetek uczniów, którzy nie chodzą na WF jest obecnie niższy niż w poprzednich latach, to nadal trzeba rozwiązać problem zwolnień. Dotyczy on blisko 1,5 proc. z nich. Resort edukacji podał, że ponad 60 tysięcy polskich uczniów nie korzysta z zajęć WF-u, bo mają całoroczne zwolnienia. 

Akcja "Stop zwolnieniom z WF"

Próby zachęcania młodych ludzi do lekcji wychowania fizycznego są podejmowane nie tylko na szczeblu centralnym. Elbląska akcja "Stop zwolnieniom z WF" trwa już od dekady. Dzięki temu młodzi ludzie mają szansę poćwiczyć pod okiem sportowców, np. dwukrotnego złotego medalisty olimpijskiego w judo Waldemara Legienia. 

Źródła: gov.pl, rmf24.pl, radioolsztyn.pl

Zobacz też:

Edukacja zdrowotna od września w szkołach. Będą pogadanki dla rodziców

Ten zakaz wprowadziła połowa polskich szkół. Eksperci mają wątpliwości

Nauczyciele zaskoczeni. Całkowity zakaz ze względu na bezpieczeństwo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dzieci i młodzież | szkoła