Erasmus nie tylko dla studentów. Można już składać wnioski w tegorocznej edycji
Ten program Unii Europejskiej kojarzy się głównie ze studentami i wykładowcami, którzy wyjeżdżają do różnych krajów. Jednak Erasmus+ daje wiele możliwości młodzieży, nauczycielom i nie tylko. Dowiedz się, gdzie szukać szczegółowych informacji na ten temat.
Erasmus+ jest programem Unii Europejskiej, który wspiera wymianę edukacyjną uczniów, studentów, ale także nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy. Kojarzy się z szansą na ciekawy wyjazd, ale przede wszystkim to sposób na nabycie i podniesienie kompetencji. Może też przybierać różne formy.
Uczniom i studentom daje większe możliwości na rynku pracy. To okazja do poćwiczenia języków obcych i zwiększenia świadomości międzykulturowej. W przypadku nauczycieli, edukatorów oraz osób, które pracują z młodzieżą wyjazd w ramach Erasmusa otwiera perspektywy współpracy międzynarodowej i wymiany doświadczeń.
W 2025 r. budżet programu to blisko 5 miliardów euro. Erasmus+ dzieli się na kilka sektorów, więc każdy ma szansę znalezienia czegoś dla siebie. Są to:
- edukacja szkolna,
- kształcenie i szkolenia zawodowe,
- szkolnictwo wyższe,
- edukacja dorosłych,
- młodzież,
- sport,
- Jean Monnet (wspiera inicjatywy promujące wiedzę o Unii Europejskiej).
Uczestnikami projektów mogą być m.in. uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkół i innych instytucji, których działalność jest związana z edukacją szkolną. W tym przypadku o dofinasowanie mogą się starać publiczne i niepubliczne przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Choć wnioski mogą też składać np.:
- jednostki samorządu terytorialnego,
- kuratoria oświaty,
- ośrodki doskonalenia nauczycieli,
- biblioteki,
- domy kultury.
Mogą wybrać pomiędzy dwoma akcjami, czyli mobilnością edukacyjną, a współpracą organizacji i instytucji (powtarza się to też w innych sektorach). Szkoły są zachęcane do programu eTwinning, który pomaga im w tworzeniu wspólnych wirtualnych klas z innymi placówkami.
To propozycja dla uczniów i absolwenci szkół branżowych i technicznych, a także nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Erasmus+ pomaga młodym ludziom zdobyć doświadczenie zawodowe podczas staży w przedsiębiorstwach lub w placówkach kształcenia zawodowego w innym kraju. Mogą też brać udział w konkursach umiejętności zawodowych.
Nauczyciele, trenerzy, doradcy zawodowi mają sposobność podwyższenia swoich kwalifikacji zawodowych, prowadzenia kursów w instytucjach zagranicznych lub zapraszania edukatorów z innych krajów.
Nazwa może być myląca, bo do udziału w projektach są uprawieni młodzi ludzie, ale w wieku od 13 do 30 lat oraz osoby, które pracujące z młodzieżą bez ograniczeń wiekowych. Na etapie składania wniosku trzeba określić nieformalną grupę młodych ludzi oraz organizacje uczestniczące.
O dofinasowanie z Erasmus+ Młodzież mogą się starać m.in. organizacje pozarządowe posiadające osobowość prawną. W ramach "Akcji 1. Mobilność edukacyjna" da się uzyskać wsparcie na warsztaty, debaty, kampanie uświadamiające, szkolenia, spotkania i inne form interakcji online lub offline. Trzeba spełnić tylko odpowiednie warunki formalne.
Program pomaga uczelniom w prowadzeniu wymiany studentów oraz pracowników, a także w braniu udział w międzynarodowych projektach. Prócz klasycznych wyjazdów wspierane są też programy w formule mieszanej. Ważną rolę pełni w nich część wirtualna. Dzięki takim rozwiązaniom młodzi ludzie mogą realizować interaktywne zajęcia w grupach międzynarodowych.
Osoby, które nie skorzystały z Erasmusa na studiach mogą to zrobić później. O dofinansowanie w sektorze programu Erasmus+ Edukacja dorosłych mogą się starać np.:
- organizacje pozarządowe,
- uniwersytety trzeciego wieku,
- uniwersytety ludowe,
- instytucje kultury,
- szkoły ogólnokształcące dla dorosłych,
- urzędy pracy,
- władze lokalne.
W takim przypadku słuchacze mogą liczyć nie tylko na wizytę zagranicznych ekspertów, ale także na wyjazd.
Obowiązują dwie tury naborów do programu - od lutego do czerwca oraz w październiku. Na przykład 12 lutego 2025 r. upływają terminy:
- "Akcja kluczowa 1., Mobilność kadry w sektorze Sport";
- "Akcja kluczowa 1., Mobilność osób w sektorze Młodzież";
- "Akcja kluczowa 1., Działanie na rzecz włączenia DiscoverEU";
- akcje i sieci "Jean Monnet".
Warto sprawdzić wszystkie daty i szczegółowe warunki składania wniosków na stronie internetowej Erasmus+ Polska. Nie każdy umie i lubi spędzać czas czytając instrukcje. Osoby, które zastanawiają się, czy i w jakiej formie chciałyby skorzystać z Erasmusa w przyszłości mogą wybrać się na webinary czy konferencje informacyjne. Daty takich wydarzeń pojawiają się na wspomnianej stronie internetowej.
Źródła: facebook.com/erasmuspolska, erasmusplus.org.pl
Zobacz też:
Ten zakaz wprowadziła połowa polskich szkół. Eksperci mają wątpliwości
Nauczyciele zaskoczeni. Całkowity zakaz ze względu na bezpieczeństwo
Tych specjalistów brakuje w wojsku. Zawód wymagający ale opłacalny