Jak powstaje biały dym nad Kaplicą Sykstyńską? Tajemnica tkwi w specjalnych dodatkach
Za kilka godzin rozpocznie się konklawe, a wiele osób już spogląda w stronę komina Kaplicy Sykstyńskiej. Kardynałowie na czas wyboru nowego papieża, będą odcięci od świata zewnętrznego, ale kolorem dymu dadzą sygnał, że został wybrany następca stolicy Piotrowej. Jak powstaje biały dym nad Watykanem?
Tradycja dymu została zapoczątkowana dopiero w XIX wieku, a wcześniej używano do tego dzwonów lub po prostu komunikacji ustnej. Biały lub czarny dym nad Watykanem to już symbol, na który czekają katolicy. Na czas konklawe kardynałowie są zamknięci od zewnątrz oraz wewnątrz, ale to nie wszystko.
Wtedy w całym Watykanie wyłączane są urządzenia nadawcze telefonii komórkowej i stosowane wojskowe zagłuszarki, które blokują komunikację elektroniczną! Wszystko wróci do normy, kiedy nowy papież pojawi się na balkonie Bazyliki św. Piotra. Czy nie można podać komunikatu o wyborze papieża w formie posta na portalach społecznościowych lub ustnie?
Niestety nie, ponieważ to właśnie biały kolor dymu poinformuje świat o zakończeniu konklawe. Można uznać, że jest to ściśle związane z tradycją i historią kościoła. Kandydaci na papieski tron muszą zebrać dwie trzecie głosów kardynałów-elektorów. W przeciwnym razie nad Watykanem pojawi się czarny dym, który jest równie istotnym sygnałem.
Przeczytaj także: Najkrótsze i najdłuższe konklawe. Kontrowersyjne wybory papieży
Mało kto wie, że biały dym to tak naprawdę czysta chemia, która jest prosta. W Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbywa się konklawe, znajdują się dwa tymczasowe piece, w jednym spalane będą głosy, natomiast w drugim powstanie pożądany kolor dymu. Tę czynność wykonują skrutatorzy, czyli kardynałowie, którzy również liczą głosy.
Biały dym składa się z chloranu potasu, azotanu potasu, żywicy sosnowej i laktozy, które po zmieszaniu i w wyniku palenia dają czysty kolor. Zupełnie inaczej jest w przypadku czarnego dymu, do którego wcześniej stosowano mokrą słomę, a dzisiaj nadchloran potasu, antracen oraz siarkę.
Według rzecznika Watykanu pierwszy dym ma pojawić się dzisiaj po godzinie 19, jeśli będzie on w kolorze czarnym, to na dach Kaplicy Sykstyńskiej trzeba będzie patrzeć w czwartek. Kardynałowie mają maksymalnie 13 głosowań, a jeśli nadal nad Watykanem nie będzie białego dymu, to muszą mieć 24 godziny przerwy.
Źródło: wydarzenia.interia.pl, deon.pl, tvn24.pl.
Zobacz też:
Matura z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Sprawdź arkusz CKE z rozwiązaniami
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zdać maturę? Jeden z nich może zaskoczyć
Matura 2025 z języka angielskiego. Zadania trafiły do sieci krótko po rozpoczęciu egzaminu