Reklama
Reklama

Jak rozpoznać fake newsy? Tego nauczy nowy przedmiot szkolny

Minister Barbara Nowacka mówiła niedawno, że w programie edukacji obywatelskiej znajduje się komponent dotyczący zapobiegania fake newsom. Czego dowiedzą się uczniowie? O czym będę mieli szansę porozmawiać na nowym przedmiocie?

Edukacja obywatelska. Od kiedy w szkołach?

Historię i teraźniejszość zastąpi od września 2025 roku inny przedmiot. Edukacja obywatelska pojawi się w szkołach ponadpodstawowych. Zajęcia będą prowadzili nauczyciele, którzy mają kwalifikacje wymagane do nauczania przedmiotów: historia, historia i teraźniejszość oraz wiedza o społeczeństwie.

Resort edukacji zakłada, że przedmiot będzie realizował kilka celów kształcenia, w tym m.in. rozumienie sfery publicznej, poszanowanie wartości i zasad demokracji. Pomoże w zainteresowaniu uczniów życiem publicznym oraz w budowaniu zaangażowania obywatelskiego i własnych opinii przez młodych ludzi. 

Edukacja obywatelska - czego nauczy o fake newsach?

W nowym przedmiocie znajduje się komponent dotyczący zapobiegania fake newsom, o czym mówiła niedawno minister Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej związanej z powołaniem Rady ds. monitorowania wdrażania reformy oświaty im. Komisji Edukacji Narodowej. 

Zgodnie z projektem podstawy programowej edukacji obywatelskiej uczniowie będą uczyli się o tym, jak poprawnie zbierać i weryfikować informacje. Dowiedzą się więcej o manipulacji, dezinformacji, a także zagrożeniach związanych z upowszechnianiem niesprawdzonych treści. Będę mieli szansę porozmawiać o czynnikach obniżających zaufanie społeczne, w tym o teoriach spiskowych oraz znaczeniu mediów społecznościowych i tradycyjnych w kształtowaniu przekonań i postaw opinii publicznej. 

Źródła: gov.pl, facebook.com/ministerstwo.edukacji, ibe.edu.pl

Zobacz też:

Szkolne absurdy. Średnia ważona niezgodna z prawem, ale stosowana

Dni wolne od szkoły 2025. Kiedy pierwszy długi weekend po feriach zimowych?

Zmiany w terminach ferii zimowych. Przerwa semestralna ostatni raz w takiej formie

INTERIA.PL