Reklama
Reklama

Koniec językowego zamieszania. Te formy rzeczowników naruszają reguły gramatyczne

We włoskim systemie edukacji szykuje się spora zmiana za sprawą zakazu używania "neutralnych płciowo" końcówek rzeczowników. Czy gramatyka języka włoskiego jest ograniczona i niejasna? Taka decyzja rządu Giorgii Meloni wywołała wiele emocji.

Na czym ma polegać zmiana we włoskiej oświacie?

Włoskie szkoły muszą zmienić dotychczas używane końcówki rzeczowników, które jak określiło ministerstwo są: „w sprzeczności z normami językowymi” i mogą "zagrozić klarowności oraz jednolitości komunikacji instytucjonalnej". Dotychczas końcówki rzeczowników rodzaju męskiego -o oraz -e zastępowano symbolami neutralnymi, czyli gwiazdką lub znakiem fonetycznym szwa (ə). Miały one za zadanie zminimalizować męską dominację języka włoskiego, ale też być uniwersalne dla grona osób, kiedy nie było wiadomo, jakiej są one płci. 

Rząd Giorgii Meloni zakazał tej praktyki, a jego zdanie popiera Accademia della Crusca, czyli włoska instytucja dbająca o gramatykę języka włoskiego. Warto przypomnieć, że ta językowa rewolucja nie jest wyjątkiem w historii Włoch. Premier Giorgii Meloni jest pierwszą w historii kobietą, która objęła ten urząd i zażyczyła sobie, aby tytułowano ją oficjalnie, poprzedzając presidente del consiglio męskim rodzajnikiem "il", a nie żeńskim "la". 

Czy gramatyka języka włoskiego jest dyskryminująca?

Język włoski wywodzi się z łaciny, więc rzeczowniki oraz przymiotniki mają formę męską i żeńską. Liczba mnoga natomiast jest w tym przypadku kością niezgody, ponieważ obejmuje obie płcie, ale z pierwszeństwem męskiej formy.  W języku polskim jest podobnie, przez co również szukamy nowych form, jak m.in. rzeczownik "osoba" lub zestawienie obok siebie formy żeńskiej i męskiej. Włosi zastosowali gwiazdki oraz znak "szwa", który pojawia się zarówno w piśmie, jak i mowie. 

Włoski nauczyciel, wchodząc do klasy, najprawdopodobniej używał do tej pory zwrotu "ciao a tuttə", co w tłumaczeniu oznacza cześć wszystkim. Po zmianach rządowych do szkół powróci "ciao a tutti", które według wielu środowisk nie jest "neutralne płciowo". Czy takie gramatyczne wytyczne zmienią przyzwyczajenia językowe włoskich szkół? Włoski rząd znany jest z postulowania tradycyjnych wartości. Czas pokaże, co gramatyczne rewolucje przyniosą we włoskiej oświacie oraz społeczeństwie. 

Czy w polszczyźnie istnieje rodzaj neutralny?

Wlicza się on do kategorii języka inkluzywnego, czyli związanego z potrzebami różnych grup społecznych. Chcąc stosować ten język, należy mieć wyczucie oraz zachować naturalność, a także ograniczyć odniesienia do płci rozmówcy. Rada Języka Neutralnego wyszła naprzeciw wątpliwościom, proponując określone formy łączone m.in. "wykonałam/em/om", formy wymienne, graficzne (zbliżone do włoskich gwiazdek), ale też osobatwy np. osoba uczniowska. 

Tutaj pisaliśmy więcej o feminatywach: Ministerka, doktorka, chirurżka... Feminatywy w języku polskim 

Źródło: polsatnews.pl, euractiv.pl, zaimki.pl, contentwriter.pl

Zobacz też:

Te małe żółwiki wkrótce wyruszą w świat. Udany eksperyment w parku narodowym

Ten egzamin maturalny segreguje uczniów? Petycja trafiła do Sejmu

Połączyła je niezwykła więź? Zachowanie tych wilków daje do myślenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkolnictwo | edukacja | ciekawoski | uczniowie | dzieci i młodzież
Przejdź na