"Mózg się spocił" podczas czytania. Internauci ocenili lektury szkolne
"Może i jest to lektura obowiązkowa, ale pamiętam jak cierpiałam w liceum brnąc w bezsens tego tworu". Która książka dostała tak krytyczną opinię? Sprawdź też inne komentarze, które pojawiły się w rankingu "Lektur Wszech Czasów" na stronie lubimyczytać.pl.
Nie każdy uczeń czyta lektury szkolne, a nawet, gdy to robi, to arcydzieła literatury zbierają często mało pochlebne recenzje. Różne komentarze internautów można przeczytać w rankingu "Lektury Wszech Czasów" na stronie lubimyczytać.pl (opiniotwórczego serwisu książkowego).
Czytelnicy ocenili m.in. "Kordiana", "Pana Tadeusza", "Wesele" czy "Zemstę". W zestawieniu prócz polskiej literatury pojawił się też np. "Hamlet". Wybraliśmy kilkanaście najzabawniejszych i najciekawszych opinii. Sprawdź, czy się z nimi zgadzasz.
Najgorszy wynik w rankingu mają utwory Jana Kochanowskiego. Fraszki, pieśni i treny mistrza z Czarnolasu zdobyły tylko 5/10. Niewiele więcej zyskała "Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego (5,3/10). Opinie o utworze są podzielone. Jeden z komentujących na stronie lubimyczytać.pl stwierdził, że:
Inny osoba uznała: "Pierwsza i druga część świetne i bardzo mi się podobały, jednak dwie ostatnie już nie zaciekawiły mnie tak bardzo. Mimo wszystko, ciekawa pozycja". Podobny wydźwięk ma opinia: "Zapowiadało się dobrze, ale potem Zygmuncik poleciał".
Utwór innego wieszcza też nie zachwycił. "Kordian" Juliusza Słowackiego zyskał średnią ocen 5,4/10. Internauci wyjątkowo chętnie komentowali to dzieło, np.: "Może i jest to lektura obowiązkowa, ale pamiętam jak cierpiałam w liceum brnąc w bezsens tego tworu". Dostało się też autorowi:
Niektórzy wczuwali się w epokę: "romantyk w epoce romantyzmu, romantyzuje. Ogólnie podobała mi się i idzie coś tam czasami się utożsamić z głównym bohaterem".
Pojawiło się kilka skrajnie różnych odniesień do trzeciego wieszcza. Od stwierdzeń: "a ja narzekałam na Mickiewicza...", po: "beznadziejne, choć i tak lepsze niż tak zwane dzieła Mickiewicza".
"Szewcy" Stanisława Ignacego Witkiewicza zyskali niewiele lepszą średnią ocen (5,5/10). Internauci twierdzili, że to "dziwna książka", "szalona, zresztą jak sam Witkacy" lub "oszałamiająca". Sprzeczne komentarze dobrze oddaje jedna z wypowiedzi:
"Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska nie wzbudziły tylu emocji czytelników (średnia ocen: 5,7/10), podobnie jak "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego (5,9/10).
Czytaj również: Pytania jawne matura 2025. Lista pytań i odpowiedzi
Dużo książek w rankingu lubimyczytać.pl miało średnią ocenę większą niż 5 i mniejszą niż 7/10. "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego znalazło się w tej grupie. Lektura zyskała 130 ocen i kilka opinii. Dla niektórych "ten dramat, to prawdziwy dramat", ale są czytelnicy, którzy po latach odbierają go inaczej niż w szkole średniej, bo zaczynają rozumieć, o czym opowiada.
"Balladyna" Juliusza Słowackiego wzbudza skrajne emocje. Nie brakuje stwierdzeń, że to "koszmar szkolny", ale są też pozytywne opinie:
Podobnie jest w przypadku "Dziadów" Adama Mickiewicza. "Trzeba mieć naprawdę nierówno pod sufitem by coś takiego napisać..." - twierdzi jeden z komentujących. Inna osoba uważa, że to "po prostu arcydzieło".
"Nie rozumiem, jak Pan Tadeusz może mieć tak niską średnią, ale świadczy to raczej o poziomie naszego społeczeństwa niż o tej wybitnej i ponadczasowej książce o relacjach międzyludzkich" - zastanawia się czytelnik. Choć według innych upływ czasu nie służy epopei narodowej: "Pięknie wierszowana... ale na dzisiejsze czasy to już tylko dla koneserów a nie jako lektura".
"Zemsta" to najbardziej znana z komedii Aleksandra Fredry. Wielu bawi i zachwyca, ale nie wszystkich. Pośród pozytywnych opinii są też takie:
Ocena utworu Elizy Orzeszkowej różni się w zależności od ... części. "Nad Niemnem. Część 1" ma średnią 6,3/10 a "Nad Niemnem. Część 2" 6,4/10. Według czytelników to "książka, do której trzeba dojrzeć".
"Klasykę się kocha albo nie" - takie stwierdzenie pojawia się w opinii o "Hamlecie". Jedna z najwybitniejszych sztuk Shakespeare'a zyskała najwyższą średnią w omawianym rankingu lubimyczytać.pl (7,3/10).
Dokładnie taką samą notę ma "Opowieść wigilijna" Ch. Dickensa. To według internautów "książka, która powinien przeczytać każdy chociaż raz w życiu" i "obowiązkowa lektura w grudniu".
Źródło: lubimyczytac.pl
Zobacz też:
Czy podczas matury można wyjść do toalety? Sprawdź, odpowiedź może zaskoczyć
Górskie stawy rozmarzają. Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów
Co grozi za ściąganie na maturze? Unieważniony egzamin to nie wszystko