Nauczyciele zaskoczeni. Całkowity zakaz ze względu na bezpieczeństwo
Helsinki interweniują w sprawie technologii w szkołach. Tym razem zakaz dotyczy nauczycieli. Władze oświaty podjęły decyzję o czasowym ograniczeniu używania narzędzi opartych na generatywnej sztucznej inteligencji. Decyzja została podyktowana ochroną danych uczniów i zabezpieczeniem placówek przed potencjalnymi zagrożeniami.
Jest to pierwszy taki zakaz w Europie. Czy Helsinki przecierają szlaki dla innych krajów? W szkołach nauczyciele nie skorzystają już z technologii AI.
Jak możemy przeczytać w fińskim dzienniku Helsingin Santomat:
Wytyczne zostały przesłane do nauczycieli szkół i placówek wychowawczych za pomocą intranetu. Mogli oni znaleźć w nim zakaz wykorzystywania wszelkich narzędzi oraz aplikacji, które oparte są na sztuczne inteligencji. Władze oświaty wykazały potrzebę ponownej oceny ryzyka, która powiązane jest z ich używaniem. Ma na celu ochronę danych wrażliwych oraz danych osobowych. Zakaz obowiązuje do odwołania, ale ma charakter tymczasowy.
Najwięcej kontrowersji i zdziwienia wywołał zakaz korzystania z programu Copilot, który jest powszechnie wykorzystywany w programach takich jak edytor tekstu Word czy arkuszu kalkulacyjnego Excel. Nauczyciele jednak w dalszym ciągu będą mogli korzystać z poczty elektronicznej oraz pakietu Microsoft Office.
Postanowienie dotyczy głównie programów opartych na AI, a do zakazanej listy należą oprócz Copilot’a, Chat GPT, a także chiński chatbot DeepSeek.
To nie pierwszy raz, kiedy helsińskie władze oświaty zainterweniowały w przypadku korzystania z technologii w szkołach i placówkach wychowawczych. W sierpniu 2024 media obiegła informacja o zakazie używania telefonów komórkowych w szkołach przez uczniów. Decyzję uzasadniła dyrektor wydziału oświaty w Helsinkach Satu Järvenkallas:
Jednolite zasady zostały wtedy wprowadzone we wszystkich regulaminach szkolnych. Podkreślono tym wagę rozsądnego i bezpiecznego korzystania z urządzeń cyfrowych przez najmłodszych. Jak podkreślano, ważny jest odpoczynek, ruch oraz czynności wykonywane bez telefonów.
Źródło: edukacja.dziennik.pl, polsatnews.pl
Zobacz też:
Dziwne obiekty na Drodze Mlecznej. Przypominają lodowe kule
Tracimy zimę bezpowrotnie? W styczniu średnia temperatura pobiła rekord
Tych specjalistów brakuje w wojsku. Zawód wymagający ale opłacalny