Reklama
Reklama

Nowy rezerwat w Bieszczadach. Są tu jedne z najcenniejszych lasów w Europie

101. rezerwat przyrody na Podkarpaciu „charakteryzuje się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, stanowiąc malowniczą mozaikę łączącą tereny otwarte z terenami leśnymi”. Skąd nazwa obszaru chronionego Dziurkowiec?

Nowy rezerwat przyrody w Bieszczadach

Akt ustanawiający nowy obszar chroniony został podpisany 17 marca br. Dziurkowiec, bo o nim mowa, jest najwyżej położonym rezerwatem na terenie województwa podkarpackiego. Obejmuje powierzchnię ponad 189 hektarów. Dyrektor RDOŚ w Rzeszowie Sławomir Serafin wyjaśnia: 

To już 101. rezerwat przyrody na Podkarpaciu. Powstał w ramach programu "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych", choć o objęciu go ochroną była już mowa w latach 90. XX wieku.  

Sprawdź również: Najstarszy park narodowy w Polsce. Poznaj jego unikatową florę i faunę

Rezerwat Dziurkowiec

Obszar chroniony jest zlokalizowany w gminie Cisna, w obrębie ewidencyjnym Smerek. Rezerwat Dziurkowiec znajduje się niedaleko Bieszczadzkiego Parku Narodowego. To też blisko granicy ze Słowacją. 

Nazwa nie jest przypadkowa. Pochodzi od szczytu Dziurkowiec (1189 metrów n.p.m). Najniżej położone miejsce w rezerwacie znajduje się na wysokości około 900 metrów n.p.m. Agata Nowakowska, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, przekonuje:

Brakuje tylko szlaku turystycznego, ale ma się to zmienić. 

Źródła: wbieszczady.pl, lasy.gov.pl, esanok.pl, gov.pl, radio.rzeszow.pl

Zobacz też:

300 plus dla ucznia na nowy rok szkolny. Warto wcześniej złożyć wniosek

Najlepsze miejsca na wakacje z rodziną. Polska wyprzedziła Hiszpanię i Grecję

Matura bez obowiązkowej matematyki? Jest stanowisko MEN

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: polska przyroda