Reklama
Reklama

Najstarszy park narodowy w Polsce. Poznaj jego unikatową florę i faunę

Parki narodowe to wyjątkowe tereny pod względem przyrodniczym, które kryją w sobie unikatową dla Polski florę i faunę. Jednym z pierwszych był Pieniński Park Narodowy, którego historia sięga nawet 1932 roku. Pokazujemy jego wyjątkowość i przypominamy historię, która stoi za stworzeniem tego unikatowego rezerwatu.

Parki narodowe to wyjątkowe obszary, które zachowane zostały w stanie naturalnym albo zbliżonym do naturalnego. Posiadają szczególną wartość naukową, przyrodniczą, kulturową oraz krajobrazową. W Polsce pierwszym obszarem, który został objęty tym rodzajem ochrony, są Pieniny.

Pieniński Park Narodowy. Pierwszy w naszym kraju

Pierwsze kroki do wyróżnienia unikatowego terenu Pienin podjęto już w 1932 roku, kiedy to powstała tam jednostka Lasów Państwowych pod nazwą "Park Narodowy w Pieninach". Jednak obecny zakres parku, znany nam do dzisiaj został ustanowiony w 1954 roku. Położony jest w Krainie Karpackiej i zamyka teren przyrodniczy Gorców i Beskidu Sądeckiego. Ścisłą ochroną zostały objęte wschodnie partie Pienin, o łącznej powierzchni 518 ha. To właśnie tam znajdują się części najbardziej urozmaicone pod względem ukształtowania terenu, włącznie z przełomem Dunajca. Turyści odwiedzający park mogą podziwiać piękne widoki z najwyższego szczytu Pienin, z Trzech Koron, z Sokolicy, a nawet z tratwy flisackiej, która płynie Dunajcem.

Pieniny to wyjątkowe pasmo górskie, które leży na granicy dwóch różnych obszarów klimatycznych — chłodnej Kotliny Czorsztyńsko-Maniowskiej i cieplejszych terenów poniżej przełomu pienińskiego. Dzięki temu występuje tam większe zróżnicowanie klimatyczne niż w innych górach, co sprzyja rozwojowi roślinności typowej dla obu stref, arktycznej i południowej. Dodatkowo na klimat Pienin wpływa rodzaj skał. Wapienie tworzą specyficzne warunki — jest tam więcej słońca, słabsze wiatry, a także mniejsze opady, co tworzy warunki do rozwoju unikatowej flory oraz fauny.

Zobacz także: Przetrwał setki lat w trudnych warunkach. Rośnie także w Polsce

Flora i fauna Pienińskiego Parku Narodowego. Jest co oglądać

Pieniny to jednak nie tylko góry, a także unikatowa fauna i flora. Lasy składają się głównie z jodły, która porasta aż 62 proc. powierzchni leśnej, a także ze świerka, lipy, grabu, jesionu i wiązu. Brzegi strumieni oraz tereny zalewowe Dunajca pokrywa w głównej mierze olsza szara. Na tym terenie zachowały się również fragmenty lasów jaworowych, w których znajdziemy chronionego języcznika zwyczajnego, rzadką paproć. Rosną tam również gatunki wysokogórskie, relikty arktyczne, endemity południowe oraz stepowe. Można również spotkać kwieciste łąki, porośnięte mszakami, porostami i rzadkimi roślinami, jak Złocień Zawadzkiego, mniszek pieniński czy pszonak pieniński.

W Pieninach występuje mnóstwo cennych gatunków ssaków, ptaków, płazów, gadów, a nawet ryb. Wrażenie robi świat owadów, w którym znajdziemy aż 1600 gatunków motyli. Jednym z najpiękniejszych jest niepylak appolo. Żyją tu również żbik oraz ryś, a także rzadkie gatunki ptaków, jak puchacz, orlik krzykliwy, orzeł przedni, bocian czarny czy sóweczka. Spotkać można również bardziej popularnych przedstawicieli polskiej fauny, jak lis, borsuk, kuna, jeleń, dzik czy tchórz.

Źródło: msw-pttk.org.pl

Zobacz też:

To najbardziej trująca roślina świata. Polacy zajadają się jej nasionami

Niezwykłe zjawisko to unikat w skali świata. Jest jak dobro narodowe

To jedyny w Polsce jadowity ssak. Jego obecność to ważny sygnał

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | przyroda