Reklama
Reklama

Ostatnia prosta przed egzaminem ósmoklasisty. Pewniaki na język polski i matematykę

Już jutro uczniowie klas ósmych szkół podstawowych rozpoczną egzamin sprawdzający ich wiedzę. Jakie pewniaki pojawią się na egzaminie ósmoklasisty 2025? O czym pamiętać oraz jakich błędów nie popełniać? Tutaj znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Na podstawie arkuszy z poprzednich lat, podstawy programowej oraz informacji ze strony CKE można śmiało przewidzieć, co pojawi się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego oraz matematyki. Są to pewniaki, na których warto się skupić, aby zdobyć punkty i się nie wyłożyć. Czego będą dotyczyć pytania z języka polskiego i matematyki na egzaminie ósmoklasisty 2025? 

Egzamin ósmoklasisty 2025 – harmonogram i podstawowe informacje

Egzamin dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych w 2025 będzie wyglądał następująco: 

  • 13 maja (wtorek) język polski, który potrwa 150 minut, 
  • 14 maja (środa) matematyka, trwająca 125 minut, 
  • 15 maja (czwartek) język obcy nowożytny, na który przewidziano 120 minut. 

Uczniowie zdawać będą te trzy przedmioty obowiązkowe w formie pisemnejCKE podało także termin dodatkowy egzaminu ósmoklasisty 2025. Mogą do niego przystąpić uczniowie, którzy nie mogli z przyczyn losowych lub stanu zdrowia pisać egzaminu majowego, ale też ci, którym przerwano albo unieważniono egzamin. Wtedy dodatkowy egzamin ósmoklasisty 2025 obędzie się w czerwcu.  

Przeczytaj także: Egzamin ósmoklasisty 2025. Oto co musisz wiedzieć, żeby zdać bez stresu

Jakie są przewidywania na egzamin ósmoklasisty 2025?

Arkusz z języka polskiego ma składać się z dwóch części, pierwsza będzie zawierać 20 pytań o teksty literackie, ikoniczne oraz nieliterackie. Natomiast druga część testu to zadanie otwarte, czyli wypracowanie na jeden z dwóch podanych przez CKE tematów. Pamiętaj o tym, żeby koniecznie odwołać się do lektury obowiązkowej, ponieważ w przeciwnym razie otrzymasz 0 punktów.  

Podobnie jest w przypadku drugiego utworu literackiego, dzięki któremu nie stracisz punktów i zdobędziesz o wiele wyższy wynik. Eksperci przewidują, że będzie to zaproszenie lub opowiadanie, które muszą zawierać dwa argumenty, pięć tych samych elementów, ale nie wolno w nich stosować powtórzeń, a co gorsza błędów! W przemówieniu natomiast jest wymagana jedna lektura obowiązkowa!

Najczęściej w arkuszach CKE pojawia się: 

  • "Opowieść wigilijna" Charles'a Dickensa, 
  • "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, 
  • "Zemsta" Aleksandra Fredry, 
  • "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego.

Pisząc opowiadanie na egzaminie ósmoklasisty, uczniowie zapominają o tym, że składa się ono z 3 filarów: wstępu, rozwinięcia oraz zakończenia.  

We wstępie musisz przedstawić wykreowany przez siebie świat, czas i miejsce akcji, ale też opis i charakterystykę bohatera. Natomiast w rozwinięciu ma znajdować się cała akcja opowiadania, zwroty akcji oraz punkt kulminacyjny. Zakończenie wycisza akcję oraz musi mieć refleksję lub puentę

Przeczytaj także: Dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół średnich. Jak je zdobyć?

Co z matematyką na egzaminie ósmoklasisty 2025?  Tutaj na uczniów czekają zadania zamknięte i otwarte, a informator CKE podpowiada, że mają one weryfikować:

  • sprawność rachunkową,
  • rozumowanie i argumentacje,
  • wykorzystywanie i tworzenie informacji,
  • wykorzystywanie i interpretowanie reprezentacji.

Jakie więc zadania przewidują specjaliści z zakresu matematyki? Te z kół i okręgów, wyrażeń algebraicznych, potęg, pierwiastków, CKE może w arkuszu zawrzeć pytania o czas/drogę/prędkość, które na egzaminie ósmoklasisty pojawiają się co roku. Podobnie jest w przypadku zadań z podwyżkami lub obniżkami, jak również geometrii. 

Jakie są najczęstsze błędy na egzaminie ósmoklasisty?

Co roku na egzaminie ósmoklasisty pojawiają się takie same lub podobne błędy, od których zależy nie tylko wynik testu, ale też przyszłość zdającego. Uczniowie na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego popełniają następujące byki: 

  • błędy ortograficzne - "Kamienie na Szaniec" lub "pan tadeusz", a w polszczyźnie dużą literę stosujemy, kiedy pojawia się nazwa własna, czyli zapiszemy "szaniec" oraz "Pan Tadeusz", 
  • błędy rzeczowe - wielu uczniów uważa, że np. Balladyna zabiła Pustelnika lub Kirkora, a przecież na jej polecenie zrobił to Kostyn! Tak samo jest z Latarnikiem Henryka Sienkiewicza, który imienia nie posiadał!  

Natomiast na egzaminie ósmoklasisty z matematyki lepiej opuścić sobie zadania z dowodem, na których wykłada się większość zdających. Co prawda, jeśli dobrze je rozwiążesz, otrzymasz więcej punktów, ale musisz to zrobić dobrze! 

Przeczytaj także: Egzamin ósmoklasisty tuż-tuż. Te lektury musisz mieć w małym palcu

O czym warto pamiętać, przed egzaminem ósmoklasisty 2025?

Na dzień przed egzaminem ósmoklasisty 2025 uczniowie mają wiele pytań, na które śpieszymy z odpowiedziami. Nie musisz znać lektur z klas IV-VI, ale możesz z nich skorzystać, jeśli znajdują się na liście lektur wymienionych na początku arkusza. Spokojnie za to odwołuj się do lektur wykreślonych z podstawy programowej oraz piosenki.  

Niemniej jednak CKE wymaga, a eksperci zalecają odwołać się do lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego. Jeśli na egzaminie ósmoklasisty pojawi się fragment "Quo vadis" lub "Pana Tadeusza", to pytania będą dotyczyć tylko jego, a nie całości lektury. Przed egzaminem przypomnij sobie cechy gatunkowe, ogólną tematykę oraz specyfikę m.in. fraszki lub trenu, które lubią pojawić się na egzaminie ósmoklasisty. 

Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki możesz mieć jedynie linijkę i długopis piszący na czarno. CKE nie przewiduje innych materiałów i przyborów pomocniczych, a uczula przed ołówkami, które są zabronione. 

Źródło: cke.gov.pl, facebook.com/babaodpolskiego, edziecko.pl.

Zobacz też:

Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym. Sprawdź arkusz CKE z rozwiązaniami

Kwiatowa pełnia w maju. Co to oznacza?

O tym pamiętaj na maturze ustnej. To klucz do sukcesu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: egzamin ósmoklasisty | edukacja w Polsce | uczniowie | szkolnictwo