Reklama
Reklama

Ten materiał pojawi się na każdym przedmiocie. MEN szykuje ważne wytyczne

"Naszym obowiązkiem jest przygotowanie uczniów do tego, żeby żyli w tym zmieniającym się świecie". To słowa wiceminister edukacji Joanny Muchy, która ogłosiła powołanie zespołu do spraw edukacji klimatycznej. Czym zajmą się eksperci?

Edukacja klimatyczna w szkołach - nowe zasady

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadzi edukację klimatyczną do szkół, ale nie jako oddzielny przedmiot. Wiedza z tego zakresu pojawi się na różnych lekcjach. Wiceminister Joanna Mucha nie wskazała, ile czasu będzie przeznaczone na konkretne zagadnienia, ale wyjaśniła, że: 

Powołano zespół do spraw edukacji klimatycznej

"Edukacja klimatyczna jest nam wszystkim niezwykle potrzebna. Wciąż powtarzam, że ta zmiana, która wiąże się z trendem klimatycznym, zdefiniuje nasze życie na kolejne dekady, jeśli nie setki lat" - podkreślała wiceminister edukacji Joanna Mucha podczas konferencji prasowej. 

Wsparciem dla MEN-u ma być zespół do spraw edukacji klimatycznej. W poniedziałek (10 lutego) nominację odebrało 36 przedstawicieli organizacji klimatycznych, świata nauki, samorządów oraz nauczycieli. Członkowie zespołu to m.in.:

  • dr Małgorzata Cypryańska-Nezlek - psycholożka związana z SWPS, kierownik Centrum Działań dla Klimatu i Transformacji Społecznych (4CAST), która w styczniu 2025 r. została Ambasadorem Europejskiego Paktu Klimatycznego w Polsce;
  • Marcin Popkiewicz - założyciel i redaktor serwisu Naukaoklimacie.pl, fizyk jądrowy, autor książek, m.in "Świat na rozdrożu", "Rewolucja energetyczna. Ale po co?";
  • prof. dr hab. Piotr Skubała - ekolog, akarolog, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny, etyk środowiskowy. 

Pełna lista osób, które znalazły się w zespole jest dostępna w rozporządzaniu Ministra Edukacji

MEN: będą szkolenia dla nauczycieli

Zespół do spraw edukacji klimatycznej pomoże przy tworzeniu podstawy programowej kształcenia ogólnego, która zgodnie z zapowiedziami ma wejść do klas I i IV szkół podstawowych oraz do przedszkoli w 2026 r., a rok później do szkół ponadpodstawowych. 

Eksperci będą współpracowali z organizacjami pozarządowymi. Wiedza członków zespołu przyda się też w stworzeniu szkoleń dla  kadry pedagogicznej. 

"Naszym obowiązkiem jest przygotowanie uczniów do tego, żeby żyli w tym zmieniającym się świecie, żeby odnajdywali się na tym zmieniającym się rynku pracy, na tym rynku pracy, gdzie zielone kompetencje będą niezwykle istotne, być może będą kluczowe" - wyjaśniła  wiceminister edukacji. 

Źródła: portalsamorzadowy.pl, gov.pl, naukaoklimacie.pl, swps.pl

Zobacz też:

Wysyp krokusów w nadmorskiej miejscowości. Nie uwierzysz, że to nie Tatry

To jezioro wysycha, a miejscowi porównują je do kałuży. Co dalej z Klimkówką?

Szkocka wyspa na sprzedaż. Ile kosztuje odosobniony raj?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkoła | MEN