Ten materiał pojawi się na każdym przedmiocie. MEN szykuje ważne wytyczne
"Naszym obowiązkiem jest przygotowanie uczniów do tego, żeby żyli w tym zmieniającym się świecie". To słowa wiceminister edukacji Joanny Muchy, która ogłosiła powołanie zespołu do spraw edukacji klimatycznej. Czym zajmą się eksperci?
Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadzi edukację klimatyczną do szkół, ale nie jako oddzielny przedmiot. Wiedza z tego zakresu pojawi się na różnych lekcjach. Wiceminister Joanna Mucha nie wskazała, ile czasu będzie przeznaczone na konkretne zagadnienia, ale wyjaśniła, że:
"Edukacja klimatyczna jest nam wszystkim niezwykle potrzebna. Wciąż powtarzam, że ta zmiana, która wiąże się z trendem klimatycznym, zdefiniuje nasze życie na kolejne dekady, jeśli nie setki lat" - podkreślała wiceminister edukacji Joanna Mucha podczas konferencji prasowej.
Wsparciem dla MEN-u ma być zespół do spraw edukacji klimatycznej. W poniedziałek (10 lutego) nominację odebrało 36 przedstawicieli organizacji klimatycznych, świata nauki, samorządów oraz nauczycieli. Członkowie zespołu to m.in.:
- dr Małgorzata Cypryańska-Nezlek - psycholożka związana z SWPS, kierownik Centrum Działań dla Klimatu i Transformacji Społecznych (4CAST), która w styczniu 2025 r. została Ambasadorem Europejskiego Paktu Klimatycznego w Polsce;
- Marcin Popkiewicz - założyciel i redaktor serwisu Naukaoklimacie.pl, fizyk jądrowy, autor książek, m.in "Świat na rozdrożu", "Rewolucja energetyczna. Ale po co?";
- prof. dr hab. Piotr Skubała - ekolog, akarolog, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny, etyk środowiskowy.
Pełna lista osób, które znalazły się w zespole jest dostępna w rozporządzaniu Ministra Edukacji.
Zespół do spraw edukacji klimatycznej pomoże przy tworzeniu podstawy programowej kształcenia ogólnego, która zgodnie z zapowiedziami ma wejść do klas I i IV szkół podstawowych oraz do przedszkoli w 2026 r., a rok później do szkół ponadpodstawowych.
Eksperci będą współpracowali z organizacjami pozarządowymi. Wiedza członków zespołu przyda się też w stworzeniu szkoleń dla kadry pedagogicznej.
"Naszym obowiązkiem jest przygotowanie uczniów do tego, żeby żyli w tym zmieniającym się świecie, żeby odnajdywali się na tym zmieniającym się rynku pracy, na tym rynku pracy, gdzie zielone kompetencje będą niezwykle istotne, być może będą kluczowe" - wyjaśniła wiceminister edukacji.
Źródła: portalsamorzadowy.pl, gov.pl, naukaoklimacie.pl, swps.pl
Zobacz też:
Wysyp krokusów w nadmorskiej miejscowości. Nie uwierzysz, że to nie Tatry
To jezioro wysycha, a miejscowi porównują je do kałuży. Co dalej z Klimkówką?