To zadanie pogrążyło maturzystów. Rozumienie ze słuchu sprawia trudność
Maturze z języka obcego nie towarzyszą często tak duże emocje, jak egzaminowi z matematyki. Młodzi ludzie dobrze radzą sobie z większością zadań z języka angielskiego, co potwierdza diagnoza CKE po próbnej maturze. Z czym jest problem? Na co warto zwrócić uwagę podczas pisania egzaminu dojrzałości z tego przedmiotu? Sprawdź rekomendacje, żeby zyskać jak najwięcej punktów w maju.
Diagnoza CKE pokazuje, że próbna matura z języka angielskiego wypadła najlepiej ze wszystkich obowiązkowych przedmiotów. Arkusz składał się z dwunastu zadań, w tym:
- trzy sprawdzały umiejętność rozumienia ze słuchu,
- cztery dotyczyły rozumienia tekstów pisanych oraz przetwarzania językowego (mediacji),
- cztery weryfikowały znajomość funkcji językowych oraz środków językowych (leksykalnych i gramatycznych),
- przygotowanie wpisu na blogu miało sprawdzić umiejętność tworzenia krótkiego tekstu (od 100 do 150 wyrazów).
Średnie wyniki pokazują, że najmniej trudności sprawiają zadania dotyczące rozumienia tekstów pisanych, a znacznie więcej rozumienie ze słuchu i tworzenie wypowiedzi pisemnej. Nad tym można jeszcze popracować przez najbliższy miesiąc.
W próbnej maturze z języka angielskiego "uczniowie lepiej poradzili sobie z zadaniami sprawdzającymi ogólne rozumienie tekstu niż z tymi, które wymagają znalezienia szczegółowych informacji".
Ponad połowa tegorocznych maturzystów nie umiała poprawnie wykonać zadania z uzupełnieniem luki w notatce po wysłuchaniu wypowiedzi aktywisty na temat ratowania nietoperzy.
Egzaminatorzy CKE podkreślają, że "podobnie jak w przypadku badania diagnostycznego z języka polskiego, również w diagnozie z języka angielskiego części uczniów ostatnich klas szkoły ponadpodstawowej trudność sprawia samodzielne tworzenie tekstu oraz przekazywanie informacji w sposób bardziej precyzyjny, wyrażający się m.in. w poprawnym stosowaniu środków leksykalnych i gramatycznych". Dla wielu zdających trudne okazało się np. zadanie otwarte, w którym trzeba było utworzyć stronę bierną z czasownikiem modalnym "must".
Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała rekomendacje dla maturzystów, którzy już za kilka tygodni będą pisali egzamin z języka angielskiego. Niezależnie od typu zdania warto uważnie przeczytać polecenie. Pomocne może się okazać podkreślenie wyrazów kluczowych, aby niczego nie pominąć podczas rozwiązywania. Ważna jest też czytelność pisma zdającego.
W zadaniach otwartych sprawdzających rozumienie ze słuchu należy:
- zapoznać się z poleceniem przed pierwszym słuchaniem, aby wiedzieć na jakich informacjach trzeba się skupić,
- udzielać precyzyjnych odpowiedzi,
- przeanalizować swoje odpowiedzi po zakończeniu odtwarzania nagrań i zwrócić uwagę, czy pasują gramatycznie oraz logicznie do fragmentu występującego przed luką oraz po niej,
- sprawdź poprawność ortograficzną odpowiedzi, bo łatwo popełnić drobne błędy, które spowodują utratę punktów za dane zadanie (np. brak jednej litery w słowie).
W zadaniach otwartych, które mają sprawdzić rozumienie tekstów, trzeba przeczytać cały tekst przed udzielaniem odpowiedzi na pytania. Informacje, które są niezbędne do rozwiązania części zadań mogą występować w różnych fragmentach tekstu. Tak jest choćby wtedy, gdy trzeba odróżnić fakty od opinii.
CKE przypomina, że w zadaniach otwartych weryfikujących znajomość środków językowych kluczowa jest "pełna poprawność gramatyczna i ortograficzna odpowiedzi". Warto też zwrócić uwagę, czy występuje limit wyrazów, konieczność użycia wskazanego słowa itp.
W wypowiedzi pisemnej istotne jest:
- zrealizowanie tego, co zostało wymienione we wszystkich czterech kropkach (elementach, które powinien zawierać np. wpis na blogu) ,
- sprawdzenie, czy "reakcji na każdą kropkę jest wystarczająco rozwinięta".
Wiele z tych rad jest na tyle uniwersalna, że mogą się też przydać podczas matury z innego języka obcego, np. z niemieckiego.
Źródło: cke.gov.pl
Zobacz też:
Dziadowska noc i inne "despety" Wielkanocne. Te tradycje to hit!