Z tymi zadaniami ósmoklasiści mieli problem. Słabe wyniki z jednego przedmiotu
W połowie maja odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Uczniowie ostatniej klasy podstawówki mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności podczas próbnych testów w grudniu. Z diagnozy CKE wynika, że najlepiej poradzili sobie z językiem angielskim. Co sprawiło im trudności w arkuszu z matematyki?
Za ponad miesiąc rozpocznie się maraton egzaminacyjny dla maturzystów (część pisemna to nie wszystko, trzeba też zdać tę ustną). Ósmoklasiści otrzymają arkusze z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego w połowie maja. Mają jeszcze chwilę czasu na ostatnie powtórki. W grudniu 2024 r. uczniowie ostatniej klasy podstawówki mieli okazję, żeby sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności podczas próbnego egzaminu ósmoklasisty.
Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała diagnozę na podstawie próby 3 575 uczniów ze szkół podstawowych na terenie całego kraju. Najsłabiej poradzili sobie z matematyką, a najlepiej z językiem angielskim. Niezależnie od przedmiotu rozwiązywanie zadań zamkniętych sprawiało mniej trudności, mimo że sprawdzały one bardziej złożone umiejętności.
Średni wynik z badania diagnostycznego z języka polskiego to 55 proc. punktów. Ósmoklasiści mieli trudności z zadaniami z zakresu kształcenia językowego oraz takimi, które wymagały stworzenia krótszego lub dłuższego tekstu poprawnego pod względem kompozycyjnym oraz językowym. Wiedza z zasad ortografii oraz interpunkcji wymaga uzupełnienia przed 13 maja br. Młodzi ludzie nie najlepiej radzą sobie też z:
- formułowaniem wniosków,
- dobieraniem trafnych argumentów,
- uzasadnieniem tezy.
Uczniowie ostatniej klasy podstawówki zazwyczaj dobrze wypadają w zadaniach, które sprawdzają czytanie ze zrozumieniem i wyszukiwanie informacji w tekście. Potrafią charakteryzować bohaterów i interpretować teksty ikoniczne w kontekście lektury obowiązkowej.
Nastolatkowie, którzy uczestniczyli w badaniu diagnostycznym z matematyki, uzyskali średni wynik na poziomie 38 proc. punktów. Mieli trudności z zadaniami otwartymi wieloetapowymi. Ósmoklasiści nie radzą sobie dobrze m.in. z:
- wyrażeniami algebraicznymi,
- zadaniami z geometrii płaskiej i przestrzennej (np. mylą pojęcie powierzchni bryły z objętością),
- działaniami na potęgach.
Popełniają też błędy rachunkowe i niedokładnie analizują polecenia, co często uniemożliwia im uzyskanie właściwego rozwiązania.
Średni wynik uczniów, którzy uczestniczyli w badaniu diagnostycznym z języka angielskiego, to 70 proc. Ósmoklasiści dobrze poradzili sobie z zadaniami, które miały sprawdzić:
- określanie głównej myśli w tekście wysłuchanym lub przeczytanym,
- rozpoznawanie oraz zastosowanie typowych zwrotów używanych w życiu codziennym,
- rozpoznawanie środków językowych w kontekście (zadania zamknięte).
Dużym wyzwaniem okazała się dla nich dłuższa wypowiedź pisemna. Popełniali błędy językowe, które powodowały, że stawała się ona niejasna lub dwuznaczna. Często nie wykazywali się też znajomością słownictwa i struktur gramatycznych.
Źródło: cke.gov.pl
Zobacz też:
Czy rodzice oczekują cudów od nauczycieli? Sprawdź, gdzie leży problem
Tak wygląda serialowa Adamczycha. Znajdziesz ją na Podkarpaciu
Zadomowiły się na bulwarach. Te szkodniki zagrażają ludziom i zwierzętom