Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie. Nowe odkrycie archeologów
Podczas wykopalisk pod Bazyliką Grobu Świętego w Jerozolimie naukowcy odnaleźli szczątki starożytnego ogrodu. Znalezisko może potwierdzać biblijny opis miejsca pochówku Jezusa, wskazując na zgodność archeologicznych danych z przekazem Ewangelii według św. Jana. Badania prowadzi zespół archeologów z Uniwersytetu Sapienza w Rzymie.
Zespół archeologów odkrył pozostałości starożytnego ogrodu pod Bazyliką Grobu Świętego w Jerozolimie. Jak poinformowała główna archeolog Francesca Romana Stasolla, pod fundamentami budowli odnaleziono szczątki roślinne pochodzące sprzed około 2000 lat, w tym ślady drzew oliwnych i winorośli. Odkrycie to może dostarczyć istotnych dowodów wspierających przekaz zawarty w Ewangelii według św. Jana dotyczący lokalizacji grobu Jezusa.
Zgodnie z nią, miejsce pochówku Jezusa miało znajdować się w ogrodzie w pobliżu miejsca ukrzyżowania. Nowo odkryte ślady działalności rolniczej, pochodzące z czasów przedchrześcijańskich, mogą wskazywać, że teren pod obecną bazyliką był w tamtym okresie użytkowany rolniczo, co pokrywa się z biblijnym opisem.
Przeczytaj także: Odkryto najstarszy krater na świecie. Ma ponad 100 km średnicy
W ramach wykopalisk odnaleziono także marmurową, okrągłą podstawę otaczającą domniemany grób Jezusa. Planowane są dalsze analizy mające na celu ustalenie pochodzenia i datowania tego elementu architektonicznego.
Bazylika Grobu Świętego została wzniesiona w 335 roku n.e. z polecenia cesarza Konstantyna Wielkiego, na terenie świątyni rzymskiej poświęconej Wenus. Podczas budowy odkryto wykuty w skale grób, który od tego czasu uważany jest za miejsce pochówku Jezusa.
Wielu uczonych popierało tę tezę, wskazując na obecność innych grobów z I wieku wykutych w skale. Inni sugerowali zaś, że wspomniany w ewangelii, grób w ogrodzie lepiej odpowiadałby biblijnym opisom miejsca pochówku. Właśnie dlatego odkrycie to może wpłynąć na trwający spór, dotyczący dokładnej lokalizacji grobu Jezusa.
Źródła: o2.pl
Zobacz też:
Leśnicy zauważyli je w Tatrach. Wiosna oficjalnie nadeszła
Były dumą Polski. Dziś jest ich coraz mniej
Latające kleszcze w polskich lasach? Mogą być niebezpieczne dla alergików