Czy gołąb i wróbel to dinozaury? Odpowiedź może zaskoczyć
Wiedziałeś, że gołąb na parapecie to w pewnym sensie dinozaur? Brzmi niewiarygodnie? A jednak z punktu widzenia kladystyki ptaki są częścią drzewa ewolucyjnego dinozaurów. Sprawdź, jak to możliwe i dlaczego systematyka biologiczna może prowadzić do tak zaskakujących wniosków.
Zamieszanie w sprawie nazywania ptaków dinozaurami powstało na tle mieszania różnych systemów klasyfikacji organizmów. Twierdzenie, że ptaki to dinozaury jest bardzo ogólne, ale prawdziwe. W szczególności, jeżeli posługujemy się kladystyką, czyli jedną z rygorystycznych metod klasyfikacji filogenetycznej. Kladystyka bazuje wyłącznie na pokrewieństwie ewolucyjnym organizmów i nie bierze pod uwagę podobieństwa cech.
W ścisłej kladystyce ptaki, takie jak gołąb, wróbel czy kura są uznawane za dinozaury, ponieważ wyewoluowały z dinozaurów gadziomiedniczych (populacji teropodów). Mają więc wspólnego przodka z dinozaurami. Jednak według klasycznej systematyki ewolucyjnej ptaki są odrębną od gadów gromadą kręgowców. Natomiast dinozaury to niezwykle zróżnicowana grupa gadów, która wymarła pod koniec kredy.
Może cię zainteresować: Małpożer - jeden z największych ptaków świata krytycznie zagrożony wyginięciem
Należy pamiętać, że systematyka organizmów jest jedną z najstarszych dziedzin nauk biologicznych, która swoje początki ma już w starożytności. We współczesnej systematyce organizmów wyróżnia się trzy zasadnicze metody badawcze:
- genealogiczna - najczęściej stosowana, określana jako klasyczna systematyka ewolucyjna. Jej podział bazuje zarówno na podobieństwie cech, jak i pokrewieństwie ewolucyjnym;
- fenetyczna - inaczej numeryczna, której podział jest oparty na cechach zewnętrznych, anatomii i rozwoju zarodkowym;
- filogenetyczna - do której należy m.in. kladystyka, a jej podział polega na ewolucyjnym pokrewieństwie organizmów.
Każda z nich bierze pod uwagę inne cechy podczas klasyfikowania organizmów. Podczas mówienia o przynależności systematycznej, w domyśle jest stosowana systematyka klasyczna, w której to płazy i gady należą do odrębnych gromad. Mówienie o systematyce tak, jakby istniała tylko kladystyka, wprowadza więc w zakłopotanie.
Z punktu widzenia systematyki klasycznej dinozaury wyginęły. Jednak biorąc pod uwagę ortodoksyjną kladystykę, przykładowy gołąb, wróbel, kura i kazuar mogą zostać nazwane współczesnymi dinozaurami. Wszystko zależy od tego, do jakiej systematyki biologicznej jest nawiązana dana wypowiedź.
Źródła: totylkoteoria.pl
Zobacz też:
Jedna z najbardziej uporczywych roślin. Może dotkliwie poparzyć
Jak psy reagują na zmianę czasu? Nietypowe zachowanie domowych pupili
Mężczyźni mają w tym przewagę. Naukowcy potrafią to wytłumaczyć