Reklama
Reklama

Dlaczego te olbrzymy wpływają do Bałtyku? Powody dość banalne

Morze Bałtyckie to wyjątkowy akwen, który charakteryzuje się niskim zasoleniem, a także niewielką głębokością. Pomimo tego, co kilka, kilkanaście lat można w nim zaobserwować wieloryby. Do takiej sytuacji doszło ostatnio w okolicy Międzyzdrojów. Wielkie zwierzę zaplątało się w sieci rybackie, a służby przeprowadziły skomplikowaną akcję ratunkową, aby mu pomóc. My możemy się jedynie zastanawiać, co sprowokowało wieloryba do wpłynięcia do Bałtyku.

W środę 26 lutego doszło do ciekawego zdarzenia przy brzegu w Międzyzdrojach, na wysokości bazy rybackiej. Wielkie zwierzę utknęło w sieci rybackiej zaledwie 80 m od plaży. Służby przeprowadziły akcję ratunkową, która skończyła się sukcesem.

Wieloryb w Bałtyku. W Międzyzdrojach uratowano humbaka

Zaledwie 80 metrów od brzegu w Międzyzdrojach zaobserwowano wielkie zwierzę, które zaplątało się w sieci rybackie. Prawdopodobnie był to humbak, znany również jako długopłetwiec oceaniczny. Zwierzę było niewielkie — miało ok. 5 metrów długości, więc było jeszcze młode. Ten gatunek wieloryba rzadko zapuszcza się w wody naszego morza, a jego widok wzbudził duże zainteresowanie i szok.

Zwierzę żyło, dlatego zdecydowano się mu pomóc. Na miejscu zgromadzili się specjaliści z Błękitnego Patrolu WWF, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, WOPR Międzyzdroje, a także strażacy z OSP i PSP Międzyzdroje. Akcja była wspierana również przez ekspertów z Wolińskiego Parku Narodowego oraz Urzędu Morskiego. Szeroko zakrojona oraz skomplikowana operacja powiodła się, a wielki ssak został uwolniony z pułapki. Udało mu się samodzielnie odpłynąć, a świadkowie komentowali, że widać było, jak przed powrotem do morza podniósł płetwę, jakby w geście podziękowania.  

Warto pamiętać, że takie wyjątkowe zdarzenia mają miejsce co jakiś czas. W XX i XXI wieku dochodziło do nich przy wybrzeżu Gdańska, niedaleko Darłówka i Rowów, a nawet w Zatoce Puckiej czy Gdańskiej. Ostatni taki przypadek zarejestrowano w 2023 roku.

Zobacz także: Jest krytycznie zagrożony. W Bałtyku jest tylko 500 osobników

Dlaczego humbaki wpływają do Morza Bałtyckiego? Naukowcy nie znają odpowiedzi

Niestety naukowcy w dalszym ciągu głowią się, co sprawia, że wieloryby zapuszczają się na tereny Morza Bałtyckiego. Panujące w nim warunki nie sprzyjają im. Bałtyk to płytki akwen, w którym brakuje obfitych zasobów pokarmowych, a zasolenie wody jest wyjątkowo niskie. Życie w nim jest niemożliwe dla tych wielkich ssaków. Pomimo tego co jakiś czas, odwiedzają te nieznane wody.

Naukowcy podejrzewają kilka przyczyn tego zjawiska. Humbaki to z natury bardzo ciekawskie i wszędobylskie zwierzęta. Przemierzają wody niemal na całym świecie, może z wyjątkiem północnych krańców Arktyki. Może kierować nimi chęć eksploracji nowych terenów, szczególnie wykazywana przez młode osobniki. Specjaliści podejrzewają również, że wieloryb mógł udać się w pogoń za ławicą drobnych ryb i to właśnie ona zaprowadziła go do płytkiego akwenu. Inną przyczyną mógł być zwykły błąd w nawigacji.

Wieloryby nie zawsze potrzebują asysty ludzi, aby opuścić Bałtyk. W poprzednich latach często zdarzały się przypadki, że zwierzę spędziło w akwenie trochę czasu, a następnie wróciło na wody oceaniczne. Wieloryb, który trafił na wybrzeże Polski w środę, jest obserwowany, a badacze postarają się odnotować, czy da sobie radę i znajdzie drogę do oceanu.

Źródło: zielona.interia.pl, dziennikbaltycki.pl

Zobacz też:

Pospolity ptak potrafi miauczeć jak kot. Ornitolodzy wyjaśniają

Okazała rezydencja piękniejsza niż Wawel? Ten zamek zachwyci każdego

Spektakularne zjawisko na nocnym niebie. Nie przegap okazji na obserwację

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | ciekawostki