Jak wyrzucić plastikową i szklaną butelkę? Wiele osób wciąż nie wie
Obowiązek segregacji odpadów został wprowadzony w Polsce już w 2020 roku. Mimo tego w dalszym ciągu wiele osób ma wątpliwości, do jakich frakcji odpadów należą poszczególne domowe śmieci. Wiele kontrowersji dotyczy szklanych i plastikowych butelek oraz etykiet, które się na nich znajdują. Czy powinniśmy je zdejmować, czy możemy po prostu wyrzucać je do odpowiednich pojemników?
Główna zasada segregacji śmieci polega na tym, aby oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. W teorii brzmi to banalnie, ale w praktyce budzi wiele kontrowersji. Z tego wyjaśniamy jedną z nich — czy należy oddzielać od butelek i słoików etykiety?
Wiele osób przed wyrzuceniem butelek najpierw ściąga z nich etykietę. Okazuje się, że jest to całkowicie zbędny zabieg. Wynika to z tego, że butelka, która trafia do zakładu recyklingu, poddawana jest wielu procesom, które służą pozbywaniu się etykiet. Samodzielne oderwanie etykiety może utrudniać ten zabieg oraz sprawić, że plastik, który z niej pochodzi, nie trafi tam, gdzie powinien. To spore ułatwienie, które powinno nas jedynie zachęcić do prawidłowej segregacji odpadów.
Aby przygotować plastikową butelkę do zwrotu, wystarczy ją opróżnić i osuszyć. Następnie odkręcić ją i zgnieść, aby zajmowała mniej miejsca w pojemniku na odpady. Tak przygotowaną wrzucamy do żółtego kontenera. Z kolei butelki i słoiki szklane opróżniamy, odkręcamy nakrętkę i wrzucamy do zielonego pojemnika. Nakrętkę z kolei wrzucamy do kosza na metale i tworzywa sztuczne.
Zobacz także: Najbardziej zanieczyszczone morze na świecie. Bałtyk bije rekordy
Segregacja śmieci jest prosta, jeśli pamiętamy o kilku kluczowych zasadach. Przede wszystkim należy wiedzieć, jakie surowce oddzielamy od odpadów zmieszanych. Są to:
- metale i tworzywa sztuczne,
- papier,
- szkło,
- odpady biodegradowalne.
Od stycznia tego roku obowiązuje również zakaz wyrzucania do odpadów zmieszanych tekstyliów, takich jak stare ubrania, pościele czy zasłony. Muszą one być oddawane do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Segregacja odpadów jest ważna, ponieważ może w znaczący sposób zredukować liczbę produkowanych przez nas śmieci. Z recyklingu tworzyw sztucznych można uzyskać tworzywo do nowych wyrobów plastikowych, tym samym zmniejszając ilość produkowanego plastiku na świecie. Można go wykorzystać do produkcji nowych butelek, pudełek na płyty CD, ogrodzeń oraz słupków drogowych, worków na śmieci, butelek do chemii gospodarczej, a nawet płyt termoizolacyjnych czy ram okiennych z PCV.
Źródło: kobieta.interia.pl, zielona.interia.pl
Zobacz też:
Popularna jaskinia w Tatrach znów otwarta. Zmiany na trasie dla turystów
Odkryto nowy gatunek kreta. Zwierzę żyło 3 miliony lat temu
Najpiękniejsze jezioro położone na polskiej wyspie. Ma nietypowy kształt