Reklama
Reklama

Jest nazywany "robakiem Picasso". Ten pluskwiak wysyła sygnał: nie dotykać!

Niewielki owad nie jest "dziełem" sztucznej inteligencji. Robaka Picasso, którego plamki przypominają te pozostawione przez artystę na płótnie, stworzyła natura. Gdzie występuje? Czym się żywi? Jak sygnalizuje, żeby go nie dotykać?

Robak Picasso to nie "dzieło" sztucznej inteligencji

Pluskwa o niezwykłej kolorystyce istnieje naprawdę. Robak Picasso, to potoczna nazwa, owada, która dobrze oddaje niezwykły wygląd jego tarczy. Rozmiary plamek są różne i ich zadaniem jest odstraszanie, a nie przyciąganie uwagi. 

Inne powszechne określenie stawonoga to Zulu Hud Bug. Naukowcy używają łacińskiego terminu Sphaerocoris annulus do opisania owada, wydziela nieprzyjemną woń, aby ostrzec, że "można patrzeć, ale lepiej nie dotykać". 

Czym żywi się Sphaerocoris annulus?

Mały owad występuje w Afryce. Zaobserwowano go m.in. w: 

  • Etiopii,
  • Kenii,
  • Kamerunie,
  • Namibii,
  • RPA,
  • Tanzanii,
  • Zimbabwe.

Choć to nie jest takie proste, bo może osiągać rozmiar ok. piętnaście minimetrów. Lata niechętnie, bo to dla niego męczące ze względu na budowę ciała. Robak Picasso żywi się różnymi roślinami, w tym gatunkami hibiskusa. 

Przez niektórych jest uważany za szkodnika, bo przebija łodygi, liście oraz owoce. Wysysa składniki odżywcze, co może zmniejszając zdolność rośliny do wzrostu. Bywa odstraszany wyciągami z czosnku i cebuli lub zbierany, jeżeli pojawi się w zbyt dużej ilości. 


Źródła: iflscience.com, ourbreathingplanet.com, kalro.org, facebook.com/KopalniaWiedzyPL, citizen.co.za

Zobacz też:

Ten majestatyczny ptak to prawdziwy łowca. W Polsce jest ich niewiele

Zadziwiające fakty z życia mrówek. Nowe odkrycie naukowców

Ten kot przetrwa nawet na Saharze. Żywi się jadowitymi wężami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki naukowe