Jest podobny do domowego kota. Natura obdarzyła go wyjątkowymi umiejętnościami
Ten kot to łowca, który pływa niczym ryba, a do tego wtapia się w środowisko jak kameleon i prowadzi nocny tryb życia. W Polsce spotkasz go tylko w Łodzi i Toruniu! Co warto wiedzieć o taraju? Na pewno nie boi się mokrej sierści.
Taraj to ssak niezwykle podobny do kota domowego, ale jest od niego dwa razy większy, a zazwyczaj osiąga do 75 cm wysokości oraz ma krótszy pysk. Jego łapy również są krótsze, a uszy trójkątne, natomiast między palcami kotka cętkowanego znajdują się błona. Opis taraja były niekompletny bez jego sierści, która jest niezwykle gęsta i wodoodporna w odcieniu szarym.
Kot cętkowany na grzbiecie ma czarne pręgi, a dzięki temu z łatwością wtapia się w otoczenie oraz minimalizuje ryzyko własnego zagrożenia. Na uwagę zasługuje także ogon taraja mający 30 cm długości, który zapewnia mu szybkie pływanie. Natura obdarzyła kota cętkowanego tak, aby był nieuchwytnym drapieżnikiem. Bardzo ciężko go dostrzec, ponieważ jest zwinny i cichy.
Wbrew pozorom w diecie taraja daleko mu do roślinożercy, a w jego menu znajdują się głównie ryby oraz skorupiaki. Kotek cętkowany lubi także padlinę, małe gryzonie, ptaki i żaby, ale też odnotowano, że zdarza mu się zapolować na cielaki, psy lub owce. Zazwyczaj taraj bardzo długo wypatruje swojej ofiary, zanim wskoczy do wody albo po prostu chwyci ją pazurami.
Często polując na obiad, kot cętkowany potrafi zanurkować pod taflą wody. Warto dodać, że taraj żyje nocami oraz samotnie, a swój teren zaznacza tak samo, jak jego koci kuzyni. Statystycznie jeden samiec kotka cętkowanego żyje na maksymalnie 22 kilometrach kwadratowych, a samica zaledwie 6.
Taraj żyje w Azji, a dokładniej w północno-wschodnich Indiach, Sri Lance, Himalajach, Bangladeszu oraz w Malezji i Tajlandii. Uwielbia osiedlać się na mokradłach, bagnach, oraz nad jeziorami. W Polsce kotek cętkowany żyje w Łodzi i Toruniu, a co ciekawe na początku lutego bieżącego roku w Ogrodzie Zoologicznym w Toruniu na świat przyszły aż trzy taraje!
Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że jest on gatunkiem chronionym przepisami konwencji waszyngtońskiej. Dzięki takim miejscom kotki cętkowane mają szansę na przetrwanie. W ubiegłym roku urodziły się tylko dwa taraje w Czechach oraz Holandii. Tylko tak możliwa jest zapasowa populacja kotka cętkowanego, który, jak i mokradła potrzebuje naszej ochrony.
Źródło: koty.pl, zoo.torun.pl, dinoanimals.pl, torun.naszemiasto.pl.
Zobacz też:
Ta roślina to gatunek inwazyjny w Polsce. Pochodzi z Himalajów
Mikroplastik zagraża ptakom? Polscy naukowcy biją na alarm
Pojawiły się wcześniej niż zwykle. Wysyp grzybów w Bieszczadach