Najkrótszy i najtrudniejszy szlak Korony Gór Polski. Podejmiesz wyzwanie?
Waligóra to szczyt, który zaliczamy do Korony Gór Polski. Najkrótsza trasa na szczyt wynosi 15-20 minut i mierzy jedynie 700 metrów. To jednak nie wycieczka dla wszystkich. Zdobycie Waligóry może stanowić prawdziwe wyzwanie nawet dla wytrawnych wędrowców. Z tego powodu podpowiadamy, jaki szlak wybrać, aby cieszyć się drogą na szczyt.
Sudety to piękne góry, które kryją w sobie wiele niespodzianek nawet dla doświadczonych miłośników gór. Ta trasa to prawdziwy sprawdzian kondycji i wytrzymałości, który nie każdy będzie w stanie przejść.
Waligóra to najwyższy szczyt Gór Kamiennych, który ma 936 m n.pm. Zalicza się do Korony Gór Polski, czyli listy 28 szczytów Polski, które w założeniu miały być najwyższymi szczytami każdego pasma. Z biegiem lat lista jednak przestała spełniać te założenia, ponieważ podczas jej ustalania zaliczano jedynie te miejsca, do których prowadził znakowany szlak turystyczny. Pomimo tego Waligóra w dalszym ciągu stanowi jeden z atrakcyjnych celów w Sudetach. Znajduje się w Koronie Sudetów i Koronie Sudetów Polskich.
Nie można zapomnieć, że Góry Kamienne to wyjątkowe miejsce, które było znane wędrowcom już od XIX wieku. Jedną z atrakcji są szczeliny wiatrowe, które dzisiaj stanowią pomnik przyrody nieożywionej. Można je zaobserwować podczas wycieczki zboczami Lesistej Wielkiej. W zimie wydobywa się z nich ciepłe powietrze, które tworzy chmurę pary, a latem można odczuć z nich chłodniejsze podmuchy powietrza.
Wybierając się na Waligórę, musimy pamiętać, że jej wierzchołek jest w pełni zalesiony — niektórzy turyści mogą być zawiedzeni brakiem malowniczych widoków. Na szczycie znajdą kamienny obelisk, z którym warto zrobić sobie zdjęcie. Główną atrakcją Waligóry jest szlak, który do niej prowadzi. Szybko zdobył sławę jednej z najtrudniejszych tras w Sudetach. To właśnie z tego powodu warto podjąć wyzwanie i odwiedzić tę górę.
Zobacz także: Położony 100 metrów wyżej niż Morskie Oko. Piękne widoki i mniej tłumów
Najpopularniejszym szlakiem na Waligórę jest szlak żółty. To najkrótsza trasa na górę — liczy sobie jedynie 700 m, a jej pokonanie zajmuje dobrze przygotowanym wędrowcom ok. 15-20 minut. Jej trudność polega na stromym podejściu. Na odcinku 300 metrów trzeba pokonać przewyższenie nawet 100 m. Nachylenie terenu wynosi na tym odcinku aż 47%. Z tego powodu szlak żółty nie będzie odpowiedni dla każdego. Warto go wybrać, tylko kiedy jesteśmy pewni swojej kondycji i wytrzymałości.
To niejedyna opcja. Waligóra ze względu na swoje położenie jest szczytem dobrze dostępnym. Pod nią znajdziemy Schronisko PTTK Andrzejówka, a także duży węzeł szlaków turystycznych, znany jako Rozdroże pod Waligórą. Oprócz tego Waligóra leży w pobliżu Przełęczy Trzech Dolin, przez co jest dobrym punktem wypadowym na dalsze wędrówki.
Jeśli chcemy dostać się na szczyt łatwiejszą trasą, możemy wybrać zielony szlak, a dopiero później wejść na żółty. Prostą trasą, ale dłuższą jest szlak niebieski. Start znajduje się przy Schronisku PTTK Andrzejówka.
Jeśli lubimy atrakcje turystyczne, możemy wybrać jeszcze inną drogę na szczyt. W tym wypadku start znajduje się w miejscowości Sokołowsko. Należy obrać w niej szlak czerwony i podążać nim aż do Andrzejówki, gdzie zmieniamy szlak na żółty i idziemy na szczyt. Po drodze czeka nas jednak mnóstwo ciekawych widoków. Możemy zobaczyć cerkiew Michała Archanioła, opuszczony cmentarz czy zabytkowy budynek sanatorium w Sokołowsku.
Źródło: nocowanie.pl, kgp.info.pl
Zobacz też:
Gatunek bliski wyginięcia. To zwierzę można spotkać na polskim wybrzeżu
Polskie piramidy starsze od egipskich? Odpowiedź może zaskoczyć
Gród starszy niż Biskupin? Osada na Podkarpaciu pamięta czasy starożytnego Egiptu