Reklama
Reklama

Okrągłe głazy na plaży. Naukowcy już wiedzą, jak powstały

Na nowozelandzkiej plaży Koekohe leżą olbrzymie, niemal idealnie kuliste głazy, które wyglądają jak pozostałość po dawnej cywilizacji. Głazy Moeraki, bo o nich mowa, to jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk geologicznych na świecie, które przyciąga zarówno turystów, jak i naukowców. Jak powstały, z czego się składają i dlaczego są tak wyjątkowe?

Czym są Głazy Moeraki?

Głazy Moeraki to formacje geologiczne zlokalizowane na wybrzeżu Otago, ok. 40 kilometrów na południe od Oamaru, w pobliżu portu rybackiego Moeraki. To grupa ponad 50 olbrzymich i nienaturalnie owalnych głazów, które są porozrzucane na piaszczystej plaży Koekohe. Niektóre z nich tworzą skupiska, inne tkwią częściowo w piaszczystych klifach. 

Te masywne formacje wyróżniają się nie tylko swoim kształtem, ale także imponującymi rozmiarami – średnica głazów wynosi od 1,5 do 2,2 metra, a waga sięga nawet 7 ton. Największe okazy są pokryte charakterystycznymi pęknięciami wypełnionymi żółtym kalcytem, a niektóre wyglądają jak popękane skorupy olbrzymich jaj. Ich niezwykły wygląd sprawia, że stanowią jedną z największych przyrodniczych atrakcji Nowej Zelandii.

Jak powstały Głazy Moreaki? Legendy a naukowe wyjaśnienie

Kilkaset lat temu, między rokiem 925 a 1280 n.e., Maorysi – potomkowie Polinezyjczyków – przypłynęli na Nową Zelandię z wysp wschodniej części Oceanu Spokojnego, znanych jako Hawaiki. Według legendy ich wielka migracja odbyła się na siedmiu olbrzymich kanoe, z których każde dało początek innemu plemieniu. Jednak jedno z nich, Araiteuru, rozbiło się w pobliżu Shag Point (Matakaea). Maorysi wierzą, że głazy Moeraki to skamieniałe pozostałości ładunku tej łodzi – koszy wypełnionych batatami, pułapek na ryby i kalabasów, które morze wyrzuciło na brzeg.

Przeczytaj także: To jezioro znika zimą i pojawia się na wiosnę. To miejsce jest jak z bajki

Z naukowego punktu widzenia głazy te są konkrecjami kalcytowymi, które powstały ok. 60 milionów lat temu na dnie morskim w okresie trzeciorzędu. Tworzyły się z mułu, gliny, kalcytu i szczątków organizmów morskich, które stopniowo cementowały się pod wpływem osadzających się minerałów. Głazy rosły warstwowo, podobnie jak perły, a ich formowanie trwało około 4 milionów lat. Proces ich odsłaniania rozpoczął się ok. 15 milionów lat temu, gdy ruchy tektoniczne wyniosły je ponad powierzchnię wody. Następnie erozja stopniowo odkrywała je z klifów, gdzie do dziś można zobaczyć głazy w połowie zatopione w skalnych ścianach.

Ochrona i zagrożenia

Głazy Moeraki są objęte ochroną prawną od 1971 roku. Wcześniej stanowiły łatwy cel dla kolekcjonerów i wandali – niektóre mniejsze głazy były zabierane jako pamiątki czy ozdoby do ogrodów. Większe głazy wysadzano, by wydobyć ich kalcytowe wnętrze. 

Stare fotografie z XIX wieku ukazują ich znacznie więcej, niż możemy zobaczyć dzisiaj. Co ciekawe, w 1938 roku jeden z głazów został przeniesiony do muzeum, jednak po latach w suchym środowisku zaczął pękać, co dowiodło, że warunki naturalne najlepiej sprzyjają ich zachowaniu.

Źródło: naukowiec.org, geologyscience.com

Zobacz też:

Nazywana królową tatrzańskich szlaków. Przyciąga turystów jak magnes

Ta roślina jest w Polsce zakazana. "Toksyczna" dla ludzi i zwierząt

Jadowita ryba pojawia się w Bałtyku. Może dotkliwie poparzyć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawoski | ciekawe miejsca