Reklama
Reklama

Oto najbardziej zanieczyszczone miasta świata. Trzy z Polski wysoko w rankingu

Zanieczyszczenie powietrza stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata, wpływając negatywnie na zdrowie ludzi oraz środowisko naturalne. Najnowsze dane z 2024 roku, opublikowane przez szwajcarską firmę IQAir, rzucają światło na skalę tego problemu, wskazując miasta o najwyższym stężeniu szkodliwych pyłów zawieszonych PM2.5. Jakie miasta znalazły się w czołówce globalnego rankingu? Jak na tle świata i Europy wypada Polska?

Najbardziej zanieczyszczone miasta świata

Według najnowszego raportu firmy IQAir, zajmującej się monitoringiem jakości powietrza, najbardziej zanieczyszczone są miasta położone Azji Południowej – w pierwszej dwudziestce znalazło się aż 11 miast z Indii i 6 z Pakistanu. Pozostałe miejsca zajęły miejscowości z Kazachstanu, Chin oraz Czadu. Stolica tego ostatniego kraju była jedynym miastem spoza Azji, które znalazło się w czołówce rankingu.

Najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie w 2024 roku było Byrnihat w Indiach. Zła jakość powietrza w tym mieście jest związana jest z dynamicznym rozwojem przemysłu, w tym działalności licznych hut żelaza i stali, cementowni oraz gorzelni. Na kolejnych miejscach uplasowały się Delhi, stolica Indii, oraz Karaganda w Kazachstanie.

Najbardziej zanieczyszczone miasta Europy

W Europie niechlubnym liderem pod względem jakości powietrza został Novi Pazar w Serbii. W pierwszej dwudziestce zestawienia znalazło się również 5 innych miast z tego kraju, a także 7 miast z Bośni i Hercegowiny, 3 z Macedonii, 2 z Czarnogóry oraz 2 z Włoch.

W Polsce najgorszą jakość powietrza w ubiegłym roku odnotowano w Orzeszu – miejscowości położonej w powiecie mikołowskim na Śląsku. W skali globalnej uplasowało się ono na 985. pozycji, a w Europie na miejscu 54. Kolejne polskie miasta z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza to Racibórz (59. miejsce w Europie) oraz Zgierz (65. miejsce w Europie).

Przeczytaj także: Te jadowite płazy przystosowały się do życia w miastach. Są ich setki

W krajowym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast znalazły się także Krzanowice, Włocławek, Bielsko-Biała, Kielce oraz Działdowo. Kraków uplasował się na 18. miejscu (w Polsce), Wrocław na 52. (w Polsce), a Warszawa na 61. pozycji (w Polsce).

Jak powstaje ranking jakości powietrza?

Raport firmy IQAir bazuje na pomiarach stężenia pyłu zawieszonego PM2,5 – drobnych cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Wartość ta stanowi zaledwie 1/20 grubości ludzkiego włosa. Ich niewielki rozmiar sprawia, że mogą przenikać nie tylko do układu oddechowego, ale także do układu krwionośnego, co czyni je szczególnie niebezpiecznymi dla zdrowia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia pył PM2,5 jest jednym z najgroźniejszych zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego główne źródła obejmują m.in. spalanie paliw kopalnych, pożary lasów, burze piaskowe oraz inne procesy związane z emisją drobnych cząstek do atmosfery, m.in. szeroko rozumiany przemysł.

Autorzy raportu podkreślają, że analiza nie uwzględnia pełnego obrazu globalnego zanieczyszczenia powietrza. Brak dostępu do danych sprawił, że w rankingu zabrakło miast z Iranu i Afganistanu. Problemem jest również ograniczona liczba stacji pomiarowych w Azji Południowo-Wschodniej – na 392 duże miasta w tym regionie aż 173 nie dysponuje rządowym systemem monitoringu jakości powietrza. Przykładowo, w Kambodży nie funkcjonuje ani jedna oficjalna stacja pomiarowa.

Źródła: pap.pl, tvn24.pl

Zobacz też:

Dzikie bambusy w Polsce. Zaobserwowano pierwsze stanowisko

To największy ogród botaniczny w Polsce. Zajmuje ponad 67 ha

Te ptaki nie cieszą się dobrą sławą. Sprzymierzeńcy natury czy zagrożenie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: klimat | badania
Przejdź na