Reklama
Reklama

Roztoczański Park Narodowy świętuje. To pierwsze takie narodziny w tym roku

Rok dopiero co się zaczął, ale zdążył przynieść już ze sobą miłe niespodzianki. Zima nie przeszkodziła konikom polskim w Roztoczańskim Parku Narodowym w przywitaniu młodych. Źrebaki przeżyły mroźną noc, a leśnicy się cieszą. To pierwsze młode koników polskich w tym roku.

Koniki polskie to wyjątkowe zwierzęta, które charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością, inteligencją oraz zdolnościami do adaptacji w trudnych warunkach. Roztoczański Park Narodowy podzielił się ostatnio miłą wiadomością. Przywitano tam pierwsze w tym roku źrebaki.

Młode koniki polskie przeżyły mrozy. Roztoczański Park Narodowy dzieli się szczęśliwymi nowinami

Ku zaskoczeniu specjalistów pierwsze młode koników polskich pojawiły się już w lutym. Zwykle okres wyźrebień tego gatunku przypada dopiero na wiosnę. Specjaliści jednak uspokajają, że wcześniejsze narodziny w hodowli rezerwatowej nie są rzadkim zjawiskiem i zdarzały się już w poprzednich latach. Niskie temperatury nie zagrażały konikom polskim, a natura kolejny raz udowodniła, że może przetrwać najgorsze.

Źrebaki w pierwszych dniach życia nie odstępują od matki. Spędzają je na odpoczynku, a także poznaniu otoczenia. Żywią się mlekiem matki, w tym siarą. Jest to pierwsze mleko, które bogate jest w substancje odżywcze, a także przeciwciała, które wzmacniają organizm młodych i pomagają nabrać im sił i odporności.

Pogoda nie sprzyjała narodzinom, ponieważ panował wtedy duży mróz, a temperatura spadła do -14 stopni C. Pomimo tego udało się, a źrebaki przeżyły.

Koniki polskie. Silny gatunek doceniany od wieków

W Polsce koniki to gatunek, który swoje korzenie ma już XVII wieku. Jednak dopiero na początku XX wieku poświęcono czas, aby dokładnie go zbadać. To właśnie wtedy wprowadzono ich nazwę. Koniki polskie charakteryzują się dużą wytrzymałością i dawniej korzystano z ich siły w gospodarstwach rolnych i sadowniczych. Często jako niezawodne i wytrwałe konie, używane były w transporcie. Ich niepodważalną zaletą było to, że nie wymagały chowu stajennego.

Zainteresowanie konikami z biegiem lat rosło i szybko zwróciły uwagę wojska. Używano ich również jako wierzchowce w jeździectwie rekreacyjnym, a także hipoterapii, ze względu na łagodny i potulny charakter zwierząt. Na początku lat 80. XX wieku odkryto również, że można wykorzystać ten gatunek do pielęgnacji krajobrazu. Poprzez selektywne wyjadanie roślin koniki pomagają w rozwoju zróżnicowanej flory i fauny.

Dzisiaj w wielu miejscach w Polsce hoduje się konika polskiego, a do najważniejszych ośrodków zaliczamy Roztoczański Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy czy Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Źródło: facebook.com/RoztoczanskiPN

Zobacz też:

Polacy go nie doceniają, a na świecie to kulinarna sensacja

Oto najbardziej zanieczyszczone miasta świata. Trzy z Polski wysoko w rankingu

Poziom wody w Bałtyku rośnie. Zagrożone są największe polskie miasta

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | ciekawostki