Reklama
Reklama

Ta góra była kiedyś najwyższa w Tatrach? Legenda czy jednak prawda

Tatry kryją w sobie nie tylko piękno, ale i tajemnice. Jedną z nich jest legenda o Sławkowskim Szczycie, który niegdyś mógł być wyższy od słynnego Gerlacha. Podobno potężne trzęsienie ziemi miało zniszczyć jego wierzchołek Sławkowskiego Szczytu, zmieniając jego wygląd na zawsze. Jakie tajemnice skrywa ta góra? Czy nauka to potwierdza?

Legendy o Sławkowskim Szczycie

Obecnie najwyższym szczytem Tatr jest Gerlach, który ma 2655 m n.p.m. Jedna z tatrzańskich legend mówi, że krajobraz tych gór był kiedyś zupełnie inny, a ich najwyższym punktem był Sławkowski Szczyt mierzący ponad 2700 m n.p.m., co czyniłoby go najwyższą górą regionu. Dziś mierzy on 2452 m n.p.m., co nadal plasuje go w czołówce tatrzańskich gigantów, ale skąd tak znacząca różnica wysokości?

Legenda głosi, że w 1662 roku Tatry nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. W wyniku silnej aktywności sejsmicznej wierzchołek Sławkowskiego Szczytu miał runąć w dół, powodując spektakularny obryw skalny. Skały miały rozsypać się niczym puzzle, a sama góra straciła kilkaset metrów wysokości. Tego rodzaju zdarzenie wydaje się nieprawdopodobne, jednak w Tatrach niejednokrotnie dochodziło już do obrywów skalnych i osunięć ziemi, choć rzadko na tak wielką skalę.

Przeczytaj także: Kanibalizm w Europie? Polscy archeolodzy mają na to dowody

Inna, bardziej humorystyczna wersja legendy mówi o smoku Sławku, który miał swoją pieczarę we wnętrzu góry. Pewnego dnia smok podnosząc się ze snu, spowodował potężny obryw skalny, który zmienił kształt i wysokość szczytu. Od jego imienia miała się wziąć wówczas nazwa szczytu

Czy legenda o Sławkowskim Szczycie może kryć ziarno prawdy?

Geolodzy nie potwierdzają historii związanej z silnym trzęsieniem ziemi w rejonie Sławkowskiego Szczytu, choć rzeczywiście można dostrzec w jego pobliżu ogromne bloki skalne, wyglądające jak pozostałości po wielkiej katastrofie. Należy mieć w uwadze, że Tatry nie są tak statyczne, jak się wydaje. Liczne badania geologiczne pokazują, że ich kształt wciąż się zmienia, a procesy erozyjne nieustannie rzeźbią ich powierzchnię.

Istnieją podobne opowieści o innych zmianach w krajobrazie Tatr, jednak żadna z nich nie jest tak spektakularna. Legenda o Sławkowskim Szczycie pozostaje w sferze mitów, jednak warto pamiętać, że góry stale się zmieniają. Wystarczy spojrzeć na skutki wielkich wichur, osuwisk czy erozji, aby uświadomić sobie, że Tatry wciąż podlegają licznym procesom, choć mniej zauważalnym na pierwszy rzut oka.

Źródła: portaltatrzanski.pl, zdjecia.ovh

Zobacz też:

To najbardziej trująca roślina świata. Polacy zajadają się jej nasionami

Niezwykłe zjawisko to unikat w skali świata. Jest jak dobro narodowe

To jedyny w Polsce jadowity ssak. Jego obecność to ważny sygnał

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | badania