Reklama
Reklama

Tajemnicze piramidki z kamieni na szlakach. Co oznaczają?

Kamienne kopczyki na górskich szlakach zwracają uwagę. Obecnie niektórzy turyści stawiają je dla zabawy, choć mogą też spełniać ważniejsze funkcje. O jakich konsekwencjach mody na kamienne "posągi" czy "kopce" mówią m.in. pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego i Tatrzańskiego Parku Narodowego?

Po co układa się kopczyki z kamieni na szlakach?

Kamienne kopczyki pojawiają się w wielu miejscach na świecie. Sandra Zalewska w "Portalu Tatrzańskim" tak wyjaśniła ich funkcję: 

Są miejsca, w których ich układanie ma bardziej mistyczny sens. "W Himalajach kamienne kopczyki znane jako mani stones od wieków są częścią kultury buddyjskiej. Kamienie te często są wygrawerowane mantrami i innymi świętymi tekstami, a ich ustawianie jest aktem religijnym, wyrazem szacunku dla duchów gór oraz modlitwy o bezpieczną podróż" - wyjaśnia Marek Podmokły w "Wyborcza.pl".

Niektórzy polscy turyści traktują stawianie kopczyków, jako formę upamiętnienia, że pojawili się na górskim szlaku. To alternatywa dla napisów, a czasem nawet kłódek przypinanych w różnych miejscach. 

Moda na stawianie kopczyków w górach

Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego w krótkim filmie zamieszczonym w mediach społecznościowych pokreślił, że kamienie są często ustawiane dla zabawy i szpecą krajobraz, np. na Krzesanicy (szczycie Czerwonych Wierchów). Dodał:

Portal Tatrzański przestrzega przed stawianiem kopczyków w przypadkowych miejscach, bo to "może wprowadzić w błąd, wiodąc na drogi dwójkowe lub jeszcze trudniejsze, a także, niestety na tzw. manowce". 

Na inne konsekwencje układania kamieni przez turystów zwrócili uwagę pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego, którzy w ubiegłym roku natknęli się na takie "pamiątki" pozostawione na grani Babiej Góry. W poście na Facebooku wyjaśnili: 

To kolejny apel do turystów, aby nie naruszali równowagi ekologicznej i poszanowali wspólne dziedzictwo naturalne polskich gór. 

Źródła: facebook.com/TatrzanskiParkNarodowy, zakopane.wyborcza.pl, portaltatrzanski.pl, facebook.com/BabiogorskiParkNarodowy

Zobacz też:

Egzamin ósmoklasisty tuż-tuż. Te lektury musisz mieć w małym palcu

Nowy inwazyjny gatunek owada atakuje polskie rośliny. Tak go rozpoznasz

Ten malutki ssak to "leśny inżynier". Zobacz, jak sprytnie to robi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tatry | ciekawoski