Reklama
Reklama

Te ptaki pełnią ważną rolę w miastach. Jest ich coraz mniej

"Nie można im zarzucić walk na śmierć i życie, tak jak czynią to ich kuzynki wrony będące prawdziwymi rozbójnikami”. Gawrony mieszkają w bliskim sąsiedztwie ludzi, co przez lata było to uważane za kłopotliwe. Obecnie "są doceniane jako ptaki kontrolujące populację szkodników na polach uprawnych, takich jak chrząszcze i gąsienice". Jak bardzo zmalała ich populacja w Polsce? Czy są chronione?

Ptak z rodziny krukowatych

Zdarza się, że jest mylony z wroną. Gawron należy do tej samej rodziny, ale warto umieć go od niej odróżnić. Jest gatunkiem synantropijnym, czyli takim, który żyje w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi i przystosowanym do funkcjonowania w środowisku przekształconym przez człowieka. Kacper Kowalczyk na stronie Ekologia.pl zwraca uwagę, że: 

Eksperci Łukasz Kajtoch, Tomasz Figarski oraz Bartosz Piwowarski w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Ptaki Podkarpacia" podkreślają:

Pojawiają się też na śmietniskach. Korzystają z jedzenia, które się tam znalazło. 

Niełatwe sąsiedztwo

Przez lata obecność gawronów była postrzegana w Polsce, jako kłopotliwa, głównie ze względu na hałas i odchody. Władze lokalne starały się nie tylko ograniczać, ale wręcz pozbywać się tych ptaków. Wiązało się to m.in. z ich płoszeniem, usuwaniem gniazd czy przycinaniem koron drzew (tzw. cięcia antygawronie). 

Jak można przeczytać na stronie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego:

Czy w Polsce gawrony są objęte ochroną?

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) wspomina o szybkim zmniejszaniu się populacji tych zwierząt i powołuje się na dane Monitoringu Ptaków Polski (realizowanego w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska), z których wynika, że "liczebność tego gatunku spadła w ciągu ostatnich 15 lat o 57 proc.". 

Dodaje, że "gawron w Polsce jest objęty ochroną ścisłą poza obszarem administracyjnym miast i ochroną częściową w tym obszarze". 

Źródła: ekologia.pl, ptakipolski.pl, otop.org.pl, sggw.edu.pl, Łukasz Kajtoch, Tomasz Figarski, Bartosz Piwowarski "Gawron Corvus frugilegus w wybranych miastach województwa podkarpackiego: stan populacji zimującej (2022/2023) i lęgowej (2023) [w:] "Ptaki Podkarpacia" 2025, 17: 26-34 

Zobacz też:

Dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół średnich. Jak je zdobyć?

To najbardziej gorzki grzyb świata. Rośnie w Polsce

Kto i kiedy zaczyna wakacje? Ci uczniowie kończą rok szkolny dużo wcześniej

INTERIA.PL