Reklama
Reklama

Fenomen na skalę światową skrywa się w parku narodowym Yellowstone. Nie jest to wielki gejzer

Jeden z najbardziej znanych amerykańskich parków narodowych to Yellowstone. Szokuje nie tylko rozmiarem, ale również różnorodnością natury, która kryje się na jego obszarze. Znajdziemy tam gejzery, wulkany, a także jezioro, które przez lata zdobyło etykietkę najdziwniejszego na świecie. Nie wyróżnia się wyglądem, a podczas wędrówki łatwo je pominąć. Odkrywamy, dlaczego warto zwrócić na nie uwagę.

Park Yellowstone to jedno z najciekawszych miejsc pod względem przyrodniczym na świecie, a każdego roku odwiedzają go miliony turystów, którzy pragną podziwiać jego unikatowe środowisko. Znajdujący się pośród górskich terenów stanu Wyoming w USA park, uznawany jest za jeden z największych cudów natury.

Najdziwniejsze jezioro na świecie? Jezioro Isa skrywa sekret

Akwen, który zdobył reputację najdziwniejszego na świecie to Jezioro Isa, które znajduje się w centrum parku narodowego. Położone jest na wysokości 2518 m n.p.m. na przełęczy Craig. Taka lokacja sprawia, że nadmiar wody z jeziora, który powstaje przy opadach deszczu, spływa do Pacyfiku albo do Atlantyku. To jedno z niewielu naturalnych jezior, które uchodzi do dwóch różnych oceanów.

Kiedy deszcz pada po wschodniej stronie jeziora, woda spływa do kolejnego jezior na terenie parku, Shoshone, a następnie do rzeki Lewis, która później łączy się z rzeką Snake, a na końcu z rzeką Columbia, która ostatecznie prowadzi do Oceanu Spokojnego. Z kolei kiedy zachodnia część jeziora odprowadza ją do rzeki Firehole, a następnie zasila rzekę Missouri, później Missisipi, która kończy drogę w Zatoce Meksykańskiej.

Jezioro Isa odkryto w XIX wieku. Obecnie poziom wody jest coraz niższy

Jezioro Isa po raz pierwszy zostało odkryte w 1891 roku przez odkrywcę Hirama Chittendena. Był on Europejczykiem, który pracował jako inżynier w armii amerykańskiej. Jezioro zobaczył podczas poszukiwania najlepszych tras, które mogą połączyć dwa gejzery na terenie parku, Old Faithul oraz West Thumb. To właśnie jemu Yellowstone zawdzięcza wiele dróg oraz szlaków.

Jezioro zostało nazwane właśnie przez niego, na cześć tajemniczej panny Isabel Jelke z Cincinnati. Do dzisiaj nie wiadomo, dlaczego to właśnie jej przypadł taki zaszczyt.

Niestety w ostatnich latach poziom wody w Jeziorze Isa się zmniejsza, a zjawisko odpływu wody do oceanów jest coraz rzadsze. Mniejsza ilość śniegu w zimie, a także wysokie temperatury latem, które zwiększają parowanie wody i sprawiają, że jego poziom jest zbyt niski, aby woda mogła odpływać.

Źródło: planeta.pl

Zobacz też:

Jest krytycznie zagrożony. W Bałtyku jest tylko 500 osobników

Budują armię latających robotów. Będą miały specjalną misję

To najbardziej trująca roślina świata. Polacy zajadają się jej nasionami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | ciekawe miejsca | ciekawostki