Reklama
Reklama

Ta roślina to gatunek inwazyjny w Polsce. Pochodzi z Himalajów

Niecierpek gruczołowaty naturalnie występuje w Himalajach, ale rośnie też w Polsce. „Kwiaty są okazałe, wielkości ok. 3–4 cm, różowe lub purpurowe, zakończone krótką ostrogą, zebrane w obfite grona”. Początkowo w Europie uchodził za roślinę ozdobną, a teraz to gatunek inwazyjny. Dlaczego?

Ten gatunek naturalnie występuje w Himalajach

Niecierpek gruczołowaty, bo o nim mowa, pochodzi z Azji Środkowej (Himalaje). Występuje tam w nadrzecznych lasach do 3 tys. metrów n.p.m. 

Roślina ta może osiągać wysokość do 3 metrów. Na stronie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego zamieszczono taki opis: 

Gatunek ten trafił do Europy w XIX wieku. Sprowadzono go do ogrodu botanicznego Kew Garden w Anglii. Później został spopularyzowany w Polsce. Z przydomowych ogródków łatwo przenosił się dalej, bo produkuje nawet do 32 tys. nasion na metr kwadratowy. Ponadto dojrzałe owoce niecierpka gruczołowatego samoistnie wyrzucają nasiona na duże odległości (do 6 metrów). 

Niecierpek gruczołowaty w Wigierskim Parku Narodowym

Ta inwazyjna roślina jest obecna w całej Polsce. Najwięcej stanowisk jest na południu i zachodzie kraju. Problem nie ominął też terenów chronionych. 

Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego niecierpek gruczołowaty jest "jednym z najbardziej uciążliwych, inwazyjnych gatunków obcych". Wybiera wilgotne siedliska w dolinach rzecznych oraz na brzegach jezior. Dlatego można go zobaczyć nie tylko na wilgotnych łąkach, ale także m.in. przy łęgach. 

Ta roślina to gatunek inwazyjny w Polsce

Znajduje się na liście roślin zakazanych w Unii Europejskiej. Niecierpek gruczołowaty to inwazyjny gatunek obcy w Polsce. Substancje, które wydziela do gleby, mogą hamować kiełkowanie innych roślin. Skutecznie konkuruje np. z pokrzywą. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wolno go przywozić do naszego kraju, uprawiać np. w swoim przydomowym ogródku, wprowadzać do obrotu itp. Za naruszenie ustawy o gatunkach obcych grozi kara do 1 mln złotych. Nakłada ją RDOŚ. 

Źródła: gov.pl, nieruchomosci.infor.pl, wigry.org.pl, ogrod.uw.edu.pl

Zobacz też:

Jest podobny do domowego kota. Natura obdarzyła go wyjątkowymi umiejętnościami

Mikroplastik zagraża ptakom? Polscy naukowcy biją na alarm

Pojawiły się wcześniej niż zwykle. Wysyp grzybów w Bieszczadach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gatunek inwazyjny