Wielki sukces po paśmie katastrof. Poznaj historię klocków Lego
Prawdopodobnie najsłynniejszym duńskim towarem eksportowym są klocki LEGO. Kiedy powstały? Co oznacza nazwa? Dlaczego bawią się nimi dzieci i dorośli? Co wspólnego z klockami LEGO ma Iga Świątek?
Historia klocków Lego zaczęła się w duńskim warsztacie stolarskim. Na początku XX w. Ole Kirk Christiansen zbudował biznes dzięki pasji do tworzenia rzeczy z drewna. Początkowo sprzedawał np. taborety i deski do prasowania. W latach dwudziestych chciał rozszerzyć działalność, ale doszło do wypadku. Synowie właściciela przypadkowo zaprószyli ogień. Płomienie zniszczyły sklep i dom rodzinny.
Ole Kirk Christiansen nie zrezygnował z marzeń. Postanowił odzyskać to, co stracił. Jednak los nadal mu nie sprzyjał. W 1929 r. doszło do krachu na amerykańskiej giełdzie, a w 1932 roku zmarła jego żona. Christiansen musiał zwolnić pracowników, sam ledwo wiązał koniec z końcem. Postanowił wykorzystać drewno do stworzenia zabawek. Początkowo decyzja wyglądała na nieopłacalną.
W 1934 r. firma Christiansena przyjęła nazwę Lego od duńskiego wyrażenia "leg godt", czyli baw się dobrze. Gdy w 1942 r. Dania była okupowana przez hitlerowskie Niemcy, fabryka znów spłonęła. Jednak po II wojnie firma odbiła się od dna. Pod koniec lat 40. XX w. wykonywała klocki z tworzywa sztucznego.
Klocki cegiełki, które można było łączyć za pomocą wypustek i gniazd przyniosły przedsiębiorstwu ogromny sukces. 28 stycznia 1958 r. sposób łączenia ich ze sobą został opatentowany przez syna Ole, Godtfreda Kirka Christiansena, który zastąpił ojca na stanowisku szefa firmy.
Klocki Lego szybko stały się popularne w całej Europie. Pod koniec lat 60. XX w. powstał pierwszy LEGOLAND, a w latach 70. XX w. ludziki Lego. W 2000 roku wiele instytucji uznało Lego za "zabawkę stulecia". W 2012 r. dwóch kanadyjskich nastolatków wysłało ludzika Lego w skrajne rejony atmosfery ziemskiej. Przyczepili plastikową figurkę i flagę z liściem klonu do balonu wypełnionego helem. Dzięki temu zabawka dotarła na wysokość ok. 24 tys. metrów nad Ziemią, skąd widać krzywiznę planety. Lot zarejestrowały kamery.
Tworzenie własnych konstrukcji z klocków to świetna zabawa. Pomaga ona w rozwoju kreatywności i wyobraźni u dzieci. Zachęca do eksperymentowania. Wymaga to jednak dłuższego skupienia uwagi.
Najmłodsi dzięki zwykłemu układaniu klocków ćwiczą umiejętności motoryczne i poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową. Budowanie skomplikowanych konstrukcji z klocków Lego wspiera rozwój świadomości przestrzennej, uczy cierpliwości i tego, jak rozwiązywać problemy.
W 2020 roku z okazji Światowego Dnia Życzliwości wrocławski rynek ozdobiły ogromne słoneczniki wykonane z klocków Lego.
Obecnie klocki Lego służą nie tylko dzieciom. Dorośli mogą z nich stworzyć np. bukiet kwiatów lub drzewko bonsai. To zabawa, która ma więcej zalet, niż może się wydawać. Układanie mniej lub bardziej skomplikowanych konstrukcji pomaga się skoncentrować i odstresować.
Nieco ponad rok temu najsłynniejsza polska tenisistka Iga Świątek ogłosiła, że została ambasadorką Lego Polska. Na swoim koncie w mediach społecznościowych tenisistka napisała:
Już niedługo, bo 28 stycznia, przypada Międzynarodowy Dzień Lego. Sposobów na jego świętowanie jest wiele. Rodzice budują z dziećmi nowe konstrukcje z klocków, niektórzy wybierają się do LEGOLANDU, a ty?
Źródła: bbc.com, britannica.com, childrenswellnesscentre.co.uk, history.com, kidsclubchildcare.com.au, theguardian.com, washingtonpost.com.
Zobacz też:
Na czym polega syndrom madame Bovary. Dotyczy wyłącznie kobiet?
Pałac zamożnej skandalistki. Budowa pochłonęła równowartość trzech ton złota
Klemens Bachleda – ratownik i przewodnik górski. Pierwszy góral, który jeździł na nartach