Reklama
Reklama

Zabłyśnie na niebie już dzisiaj. Można go oglądać tylko raz w roku

To wyjątkowe zjawisko, które będzie można oglądać już dzisiaj na nocnym niebie, fascynuje naukowców oraz miłośników nocnego nieba od wieków. Lutowa pełnia Księżyca ma nie tylko astronomiczne znaczenie, ale również bogatą historię w kulturach na całym świecie. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej nazywają ją Śnieżnym Księżycem. Sprawdzamy, kiedy dokładnie będzie można ją podziwiać.

Nocne niebo rozświetli dzisiaj pełnia Śnieżnego Księżyca. O której będzie można zobaczyć jej blask?

Lutowa Pełnia Księżyca. Kiedy możemy ją oglądać?

Pełnię Śnieżnego Księżyca będzie można zobaczyć w nocy z 12 lutego na 13 lutego. Księżyc będzie jednak w pełni oświetlony o godzinie 14:53. Z tego powodu jego widoczność może nie być najlepsza. Pomimo tego w dalszym ciągu będzie robił wrażenie po zapadnięciu zmroku.

Z astronomicznego punktu widzenia pełnia Księżyca to moment, w którym nasz satelita znajduje się w opozycji do Słońca. Takie ustawienie przekłada się na to, jak postrzegany jest z Ziemi. Jest wtedy maksymalnie oświetlony, przypomina koło, a w pełni jest jego cała jedna półkula. Druga znajduje się w całkowitym cieniu.

Po lutowej pełni Księżyc będzie się zmniejszał, a my będziemy mogli niedługo zaobserwować jego kolejne fazy. Trzecia kwadra, podczas której będziemy mogli zobaczyć zachodnią część widocznej strony Księżyca, wypada w tym miesiącu 20 lutego, a nów 28 lutego.

Czemu pełnia w lutym nosi nazwę Śnieżnego Księżyca?

Księżyc od wieków miał ogromne znaczenie dla ludzi. Z tego powodu nie powinno nas dziwić to, że różne nazwy na pełnię połączone są z naturą. Lutowa pełnia nosi miano "Śnieżnego Księżyca". Pochodzi ona od rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy kojarzyli to zjawisko z obfitymi opadami śniegu, które zwykle miały miejsce właśnie w drugim miesiącu roku.

Inną nazwą dla tego wydarzenia jest "Księżyc Głodu", który prawdopodobnie odnosił się do trudnych warunków, z którymi wiązała się zima. Zapasy z lata powoli się kończyły, a polowanie i zdobywanie pożywienia było niezwykle trudne.

Kiedy zobaczymy na niebie kolejną pełnię?

Średnio czas oczekiwania na pełnię wynosi 29 dni, 12 godzin, 44 minuty oraz 3 sekundy. Z tego powodu możemy obserwować ją ok. raz w miesiącu. Czasami zdarza się jednak, że występuje aż dwa razy w miesiącu.

Kolejną pełnię będziemy mogli zobaczyć już w piątek 14 marca. Zjawisko będzie miało swój szczyt o godzinie 7:56. Marcowa pełnia będzie nosić nazwę Robaczego Księżyca.

Źródło: geekweek.interia.pl

Zobacz też:

To najbardziej trująca roślina świata. Polacy zajadają się jej nasionami

Niezwykłe zjawisko to unikat w skali świata. Jest jak dobro narodowe

To jedyny w Polsce jadowity ssak. Jego obecność to ważny sygnał

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | Kosmos