Bez rewelacji na próbnej maturze. Te zadania sprawiły najwięcej trudności
CKE opublikowała wyniki próbnych matur miesiąc przed terminem głównym. Z diagnozy kompetencji polonistycznych i matematycznych może skorzystać każdy. Sprawdź, co warto powtórzyć lub przećwiczyć przed egzaminem dojrzałości.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki próbnego egzaminu maturalnego w formule 2023. Uczniowie rozwiązywali testy diagnostyczne w grudniu 2024 roku. W badaniu wzięło udział 2 985 osób z tych samych 100 oddziałów w liceach i technikach na terenie całego kraju. Arkusze z poszczególnych przedmiotów rozwiązywało:
- 2 803 uczniów z języka polskiego,
- 2 870 uczniów z matematyki,
- 2 882 uczniów z języka angielskiego.
Najlepiej poradzili sobie z językiem obcym - aż 89 proc. sukcesów. Gorzej było w przypadku matematyki (71 proc.), a najsłabiej z języka polskiego (68 proc.). Statystycznie częściej próg zdawalności osiągali licealiści niż uczniowie techników.
Próbna matura to okazja do sprawdzenia swojej wiedzy i braków, które można jeszcze spróbować uzupełnić przed terminem głównym. CKE zdiagnozowało, że w przypadku języka polskiego maturzyści zazwyczaj dobrze radzą sobie z:
- odczytywaniem informacji i przekazów jawnych oraz ukrytych w tekstach kultury, w tym utworach literackich,
- rozpoznawaniem terminów naukowych, neologizmów i słownictwa wartościującego,
- interpretacją treści symbolicznych w krótkim utworze poetyckim,
- tworzeniem wypowiedzi argumentacyjnej (wypracowania) w zakresie spełnienia formalnych warunków polecenia oraz stylu.
Dla osób, które w tym roku będą mierzyły się z egzaminem dojrzałości trudne lub bardzo trudne jest:
- tworzenie notatki syntetyzującej,
- rozpoznawanie związku problematyki utworu z programem epoki literackiej,
- konieczność podania przykładów z utworów literackich, które mają pomóc w wyjaśnieniu zagadnienia,
- przetwarzanie i porównywanie informacji zawartych we fragmentach różnych utworów,
- tworzenie wypowiedzi argumentacyjnej (wypracowania) w zakresie kompetencji literackich i kulturowych, różnorodności, a także poprawności środków językowych.
Notatka syntetyzująca nie po raz pierwszy sprawiła problemy. CKE wyjaśnia, że wymaga ona "od uczniów wykazania się umiejętnościami: analizowania dwóch tekstów nieliterackich i wyszukiwania w każdym z nich informacji kluczowych dla zagadnienia określonego w temacie notatki, porównywania, syntetyzowania i uogólniania informacji, a także redagowania wypowiedzi spójnej oraz poprawnej pod względem językowym, ortograficznym i interpunkcyjnym". Jednak trzeba to poćwiczyć nie tylko dlatego, aby poradzić sobie z poleceniem na maturze. Takie kompetencje są przydatne w wielu dziedzinach życia.
Sprawdź również: Odpowiedzi na wszystkie pytania jawne - matura 2025. Jak wygląda matura ustna z polskiego?
Diagnoza kompetencji matematycznych pokazuje, że tegoroczni maturzyści zazwyczaj nieźle radzą sobie z zadaniami:
- zamkniętymi, które dotyczą działań na liczbach rzeczywistych,
- jednoetapowymi, wymagającymi wykonania jednej ewentualnie dwóch standardowych czynności, np. wykorzystania znanego algorytmu,
- z potęgami i logarytmami.
Trudne lub bardzo trudne były dla nich zadania, w których jest konieczne przeprowadzenie kilkuetapowego rozumowania lub występuje kontekst praktyczny. Uczniowie mają też problemy z geometrią.
Czytaj również: Pytania jawne matura 2025. Lista pytań i odpowiedzi
Według CKE przyszli maturzyści dobrze poradzili sobie z większością zadań z języka obcego. Ze sprawdzonych arkuszy egzaminacyjnych z j. angielskiego wynika, że mają trudności z znajdowaniem określonych informacji w wypowiedzi pisemnej lub ustnej oraz przetwarzaniem wypowiedzi (w zadaniu otwartym). Warto, aby popracowali jeszcze nad znajomością środków językowych.
Źródło: cke.gov.pl
Zobacz też:
Tak wygląda serialowa Adamczycha. Znajdziesz ją na Podkarpaciu
Z tymi zadaniami ósmoklasiści mieli problem. Słabe wyniki z jednego przedmiotu
Zadomowiły się na bulwarach. Te szkodniki zagrażają ludziom i zwierzętom