Składka na radę rodziców. Te działania naruszają RODO
Szkoły mówią o dobrowolnym charakterze składki na rade rodziców. Jednak w wielu placówkach oświaty rodzice odczuwają presję, by ją uiścić. Czy rzeczywiście są do tego zobowiązani? Jakie są prawne regulacje dotyczące funkcjonowania rad rodziców? Sprawdźmy, jak wygląda sytuacja od strony polskiego prawa.
Rada rodziców to organ reprezentujący rodziców uczniów danej szkoły. Jej zadaniem jest współpraca z dyrekcją, nauczycielami i innymi organami szkoły w celu poprawy warunków nauki oraz wsparcia działalności dydaktycznej i wychowawczej. Zgodnie z Prawem oświatowym, do kompetencji rady rodziców należy m.in.:
- Uchwalanie programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną.
- Opiniowanie planu finansowego szkoły.
- Udział w ocenie pracy nauczycieli.
Pomimo ważnej roli, jaką pełni rada rodziców, jej status prawny jest niejasny. Nie jest ani osobą prawną, ani jednostką organizacyjną posiadającą zdolność prawną. Przez to niekiedy ma problemy związane np. z zakładaniem kont bankowych czy podpisywaniem umów.
Najczęściej jednym z głównych źródeł finansowania działalności rady rodziców są składki. Środki te przeznaczane są m.in. na zakup pomocy dydaktycznych, organizację wydarzeń szkolnych czy wsparcie uczniów w trudnej sytuacji materialnej.
Zgodnie z art. 84 ust. 6 Prawa oświatowego, składki na radę rodziców mają charakter całkowicie dobrowolny. Oznacza to, że rodzic nie ma obowiązku ich płacenia i ani szkoła, ani rada rodziców nie mogą dochodzić ich zapłaty w sądzie.
Przeczytaj także: Będą sprawdzać szkolne regulaminy. Istotna jest jedna kwestia
Mimo tych przepisów zdarza się, że w niektórych placówkach rodzice, którzy nie uiszczą składki na radę rodziców, są piętnowani, a nawet straszeni konsekwencjami prawnymi. Takie praktyki powinny być zgłaszane do kuratorium oświaty.
Niektóre szkoły stosują także nieetyczne metody nacisku, np. tworzenie "list wstydu" z nazwiskami osób, które nie wpłaciły składki na radę rodziców lub publiczne podawanie kwot zebranych na poszczególne klasy. Tego rodzaju działania naruszają RODO.
Źródło: prawo.pl
Zobacz też:
Można otrzymać nawet 1800 zł miesięcznie. Sprawdź, czy się kwalifikujesz
Nowe kryterium dochodowe. Więcej uczniów skorzysta z pomocy
Przeciążone plecaki uczniów. Problem wciąż czeka na rozwiązanie