Reklama
Reklama

Te przedmioty maturzyści wybierają rzadko. Nie wszędzie ich uczą

Matura kojarzy nam się raczej z językiem polskim, matematyką i językiem nowożytnym. Absolwenci mogą również wybrać przedmiot dodatkowy. Pośród nich maturzyści wybierają najczęściej te, które przydadzą się im w rekrutacji na studia. Króluje więc biologia i chemia a także fizyka czy historia. Maturzyści mogą się jednak zdecydować na wybór nietypowych przedmiotów.

Nietypowe przedmioty językowe na maturze 

Każdy zdaje maturzysta musi zdać egzamin z języka polskiego i nowożytnego, które są obowiązkowe. Wśród przedmiotów dodatkowych znajdują się jednak również mniej typowe języki. Mowa tu o języku regionalnym, jakim jest kaszubski i o języku mniejszości etnicznej, czyli języku łemkowskim. Pisemne egzaminy z tych języków odbędą się 6 maja 2025 roku o godzinie 14:00.  

Inną grupą nietypowych języków, które można zdawać na maturze w części pisemnej i ustnej są języki mniejszości narodowych. Do wyboru są tu język białoruski, czeski, hebrajski, litewski, niemiecki oraz ukraiński. Są one często wybierane przez przedstawicieli tych narodów, którzy zdają maturę w Polsce. Egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym odbędą się 15 maja o godzinie 14:00, a na poziomie rozszerzonym 16 maja o tej samej porze.  

Przeczytaj również: Pytania jawne na maturę ustną 2025 - lista pytań i odpowiedzi

Inne nietypowe przedmioty na maturze 

Maturzyści wybierając przedmiot dodatkowy kierują się zazwyczaj wymogami rekrutacyjnymi wybranego kierunku studiów. Stąd niektórym zależy, aby przedmioty te miały charakter bardziej sprecyzowany i specjalistyczny.  

Dlatego wśród nietypowych przedmiotów, które można zdawać na maturze, znalazła się historia sztuki (14 maja godz. 14:00), historia muzyki (8 maja godz. 14:00), filozofia (9 maja godz. 14:00) i informatyka (14 maja godz. 9:00). Na tej liście jest również przedmiot o nazwie “Język łaciński i kultura antyczna", który można zdawać 6 maja o godzinie 14:00.  

Czytaj też: W tych sytuacjach można unieważnić maturę. Nie chodzi tylko o ściąganie

Jak często maturzyści wybierają nietypowe przedmioty?  

Na zdawanie nietypowych przedmiotów maturzyści decydują się dość rzadko. W zeszłym roku do egzaminów z języka kaszubskiego podeszły zaledwie 22 osoby, a do języka łemkowskiego tylko trzy. Więcej osób zdecydowało się na języki mniejszości narodowych, bo 162 osoby zdawało je na poziomie podstawowym, a 128 na rozszerzonym 

Większym zainteresowaniem cieszyła się historia muzyki (313 osób) i historia sztuki (3288 osób). W tej dziedzinie zdecydowanie wygrała informatyka, którą wybrało 9568 osób, co stanowiło 3,6 proc. wszystkich absolwentów.   

Zobacz też:

Matura z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Sprawdź arkusz CKE z rozwiązaniami

Jak powstaje biały dym nad Kaplicą Sykstyńską? Tajemnica tkwi w specjalnych dodatkach

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zdać maturę? Jeden z nich może zaskoczyć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matura | szkolnictwo