Reklama
Reklama

Ma tylko jedną wieżę. Stąd zobaczysz najpiękniejszy widok na Karkonosze

W malowniczym sercu Dolnego Śląska, gdzie historia splata się z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, wznosi się zamek księcia Henryka w Staniszowie. To niezwykła budowla, która nie jest efektem zniszczenia, lecz świadomym dziełem z romantycznej wizji i zazdrości. Z wieży zamkowej zobaczysz fenomenalną panoramę Karkonoszy, na czele z majestatyczną Śnieżką!

Niezwykły cel? Zamek, który nigdy nie miał być cały

Pomysł zbudowania ruiny może wydawać się absurdalny, ale dla ówczesnych elit był on urzeczywistnieniem marzeń o posiadaniu własnego zamku, nawet jeśli byłby to obiekt celowo "zaniedbany". Wizjonerem stojącym za tym projektem był Henryk XXXVIII Reuss zu Kostritz, który w 1806 roku zlecił budowę gotyckiej wieży. Pierwotnie wieża miała służyć jako schronienie podczas polowań oraz doskonały punkt widokowy, a jej budowa trwała aż dwanaście lat i zakończyła się w 1818 roku. 

Dlaczego jednak hrabia Henryk postanowił, aby jego budowla przyjęła postać ruiny? Wyjaśnienie jest zaskakująco proste: była to po prostu panująca wówczas moda wśród elit. Romantyzm, dominujący nurt kulturowy, charakteryzował się tęsknotą za tajemniczymi, nastrojowymi i mistycznymi miejscami. Jeśli w okolicy brakowało naturalnych, starych ruin, a dysponowało się odpowiednim budżetem, można było "poprawić" otaczającą rzeczywistość, tworząc ją od podstaw. Co więcej, istotnym czynnikiem miała być zazdrość Henryka wobec sąsiedniej rodziny Schaffgotschów, która posiadała własny, oryginalny zamek Chojnik, wzniesiony jeszcze w XIV wieku. Nowa konstrukcja miała dorównać zamkowi sąsiadów hrabiego.  

Zobacz też: Malownicze ruiny i przepiękne widoki. Perełka na mapie Małopolski

Zamek księcia Henryka - niezwykła historia

Pierwotna 15-metrowa wieża była jedynie początkiem. Swój finalny kształt, który podziwiamy do dziś, zamek zyskał po przebudowie w 1842 roku, czyli siedem lat po śmierci hrabiego Henryka. Wtedy rezydencja została powiększona o Salę Myśliwską wyróżniającą się dwuspadowym dachem. Co ciekawe, budowla jak na zamek, który miał być ruiną, wyróżniał się też malowanymi szybami oraz osobnikami architektonicznymi.  

Niestety, zamek księcia Henryka na skutek I i II wojny światowej stał się prawdziwą ruiną. Przez co, dopiero wiosną 2016 roku, zakończyły się prace budowlane, dzięki którym wieża zamku zyskała schody, a turyści nowe miejsce do zwiedzania.   

Zamek w sercu Karkonoszy - niezapomniane widoki

Zamek księcia Henryka zlokalizowany jest we wsi Staniszów na Dolnym Śląsku, która była wianem żony hrabiego - Henrietty von Smettau. Z tego powodu charakterystycznie wyglądającą budowlę wniesiono na Wzgórzu Grodna 506 m n.p.m., otoczonym ze wszystkich stron przez las. Dotarcie do ruin jest możliwe jednym z trzech wytyczonych leśnych szlaków. Najchętniej uczęszczanym jest ten z Cieplic przez Marczyce, którym na miejsce wędruje się około półtorej godziny. Podczas tego spaceru można podziwiać malownicze krajobrazy regionu Dolnego Śląska. Natomiast dla turystów ceniących swój czas i wygodę jest opcja dotarcia do zamku księcia Henryka w trzydzieści minut z parkingu w Sosnówce.

Budynek jest otwarty od maja do października w godzinach 10-17. W ofercie dla zwiedzających można znaleźć m.in. wejście na wieżę zamkową, grę terenową z mapkami i zagadkami, spotkanie z sokolnikiem oraz nocne zwiedzanie z pochodniami. Celem wizyty zwiedzających jest przede wszystkim niesamowita panorama Karkonoszy, którą można podziwiać z wieży zamkowej. Z tego punktu bardzo dobrze widać szczyt Śnieżki oraz otaczające budowlę stawy i lasy. Będąc na zamku księcia Henryka warto udać się także do Wlenia, około 20 km dalej. Właśnie tam znajdują się ruiny najstarszego zamku w Polsce liczące 650 lat! Jednak zamek w Staniszowie nadal pozostaje fascynującym przykładem ludzkiej kreatywności i kaprysów, które są świadectwem minionych epok.  

Źródło: karkonosze.pl, zamekksieciahenryka.pl, bryk.pl

Zobacz też:

Kraina Otwartych Okiennic. Świat jak z bajki na Podlasiu

Przecieki na maturze 2025. Prokuratura podjęła decyzje

Świadectwa szkolne z błędami. Pilny komunikat MEN

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zabytki | ciekawe miejsca | ciekawostki