Reklama
Reklama

Biebrzański Park Narodowy pokazuje dane z monitoringu. Sytuacja jest niepokojąca

Bociany to jeden z symboli naszego kraju, który niestety jak wiele gatunków ptaków jest zagrożony wyginięciem. Ostatnie dane, które uzyskaliśmy dzięki obserwacjom Biebrzańskiego Parku Narodowego, pokazują, że populacja bociana czarnego w dalszym ciągu ulega zmniejszeniu. Ten wyjątkowy ptak, objęty ścisłą ochroną gatunkową, pojawia się coraz rzadziej. Leśnicy nie kryją niepokoju.

Bocian czarny to skryty i płochliwy ptak, którego ciężko zauważyć. Dane pokazują, że z czasem będzie go coraz mniej. Biebrzański Park Narodowy podzielił się na początku tego roku smutną wiadomością.

Bocian czarny powoli znika. Dane z 2024 roku są niepokojące

Populacja bociana czarnego powoli maleje. Wiemy to, dzięki monitoringowi Biebrzańskiego Parku Narodowego. W ciągu ostatnich dwóch dekad drastycznie zmalała liczba osobników, a także ich sukces lęgowy. W 2024 specjalistom z BbPN udało się zidentyfikować trzy pary bocianów czarnych, z czego tylko dwie przystąpiły do lęgów. Jedna z nich nie osiągnęła sukcesu już na etapie jaj, które się nie wykluły. W drugim przypadku z trzech złożonych jaj wykluło się dwoje piskląt, z czego jedno już w pierwszych dniach zmarło. Drugie pisklę w wieku 35 dni zostało zaobrączkowane, a także wyposażone w nadajnik GPS. Niestety, prawie odchowany młody bocian po 57 dniach życia padł ofiarą dorosłego bielika. Przebieg całego lęgu został udokumentowany oraz dołączono do niego zdjęcia, również te z fotopułapek.

Sytuacja jest niepokojąca, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę dane z 2023 roku. Wtedy do lęgu również przystąpiły dwie pary bocianów czarnych, a lęg skończył się sukcesem, wprowadzając do ekosystemu łącznie 7 młodych.

W całej Polsce liczebność gatunku szacuje się na ok. 2000 par. Jednak dane z 2024 z Biebrzańskiego Parku Narodowego jasno pokazują, że jego liczebność w dalszym ciągu spada, a środki ochrony są niewystarczające.

Zobacz także: Bociany zaczęły swoją wędrówkę. Czeka je powtórka z 2023 roku?

Bocian czarny. Wyjątkowy gatunek polskiej fauny

Bocian czarny to wyjątkowy gatunek, który można spotkać w rozległych, podmokłych lasach, często przeplatanych mokradłami oraz rzekami. Gniazda buduje wysoko w koronach drzew, a także na skałach i nawiasach skalnych. To dość skryty ptak, wyjątkowo płochliwy. Co ciekawe, w zimie migruje on wcześniej niż dobrze znany nam bocian biały. Podobnie jak on zimuje w Afryce.

Bocian czarny występuje w całej Polsce, a rozpoznać go można po wyjątkowym upierzeniu. Jest on nieco mniejszy niż bocian biały, a jego ciało osiąga długość ok. 95-100 cm. Większość ciała jest czarna z metalicznym połyskiem, a brzuch jest biały. Z kolei dziób, skóra wokół oczu oraz nogi są czerwone.

Zwykle unika on kontaktu z człowiekiem, ale przez rozwój ludzkiej działalności, coraz częściej osadza się w jego pobliżu. Jego zmniejszająca populacja skłania do obserwacji ptaka, ponieważ z czasem może on być coraz rzadszym zjawiskiem na terenie naszego kraju.

Źródło: bbpn.gov.pl

Zobacz też:

To drzewo można ściąć w Polsce bez zezwolenia. Jest wyjątkowo inwazyjne

Kiedy przypada egzamin ósmoklasisty? Te dni są wolne dla uczniów podstawówek

Skąd się wzięło "polskie Stonehenge"? Jego historia intryguje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | badania | przyroda