Reklama
Reklama

Biebrzański Park Narodowy pokazuje dane z monitoringu. Sytuacja jest niepokojąca

Bociany to jeden z symboli naszego kraju, który niestety jak wiele gatunków ptaków jest zagrożony wyginięciem. Ostatnie dane, które uzyskaliśmy dzięki obserwacjom Biebrzańskiego Parku Narodowego, pokazują, że populacja bociana czarnego w dalszym ciągu ulega zmniejszeniu. Ten wyjątkowy ptak, objęty ścisłą ochroną gatunkową, pojawia się coraz rzadziej. Leśnicy nie kryją niepokoju.

Bocian czarny to skryty i płochliwy ptak, którego ciężko zauważyć. Dane pokazują, że z czasem będzie go coraz mniej. Biebrzański Park Narodowy podzielił się na początku tego roku smutną wiadomością.

Bocian czarny powoli znika. Dane z 2024 roku są niepokojące

Populacja bociana czarnego powoli maleje. Wiemy to, dzięki monitoringowi Biebrzańskiego Parku Narodowego. W ciągu ostatnich dwóch dekad drastycznie zmalała liczba osobników, a także ich sukces lęgowy. W 2024 specjalistom z BbPN udało się zidentyfikować trzy pary bocianów czarnych, z czego tylko dwie przystąpiły do lęgów. Jedna z nich nie osiągnęła sukcesu już na etapie jaj, które się nie wykluły. W drugim przypadku z trzech złożonych jaj wykluło się dwoje piskląt, z czego jedno już w pierwszych dniach zmarło. Drugie pisklę w wieku 35 dni zostało zaobrączkowane, a także wyposażone w nadajnik GPS. Niestety, prawie odchowany młody bocian po 57 dniach życia padł ofiarą dorosłego bielika. Przebieg całego lęgu został udokumentowany oraz dołączono do niego zdjęcia, również te z fotopułapek.

Sytuacja jest niepokojąca, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę dane z 2023 roku. Wtedy do lęgu również przystąpiły dwie pary bocianów czarnych, a lęg skończył się sukcesem, wprowadzając do ekosystemu łącznie 7 młodych.

W całej Polsce liczebność gatunku szacuje się na ok. 2000 par. Jednak dane z 2024 z Biebrzańskiego Parku Narodowego jasno pokazują, że jego liczebność w dalszym ciągu spada, a środki ochrony są niewystarczające.

Zobacz także: Bociany zaczęły swoją wędrówkę. Czeka je powtórka z 2023 roku?

Bocian czarny. Wyjątkowy gatunek polskiej fauny

Bocian czarny to wyjątkowy gatunek, który można spotkać w rozległych, podmokłych lasach, często przeplatanych mokradłami oraz rzekami. Gniazda buduje wysoko w koronach drzew, a także na skałach i nawiasach skalnych. To dość skryty ptak, wyjątkowo płochliwy. Co ciekawe, w zimie migruje on wcześniej niż dobrze znany nam bocian biały. Podobnie jak on zimuje w Afryce.

Bocian czarny występuje w całej Polsce, a rozpoznać go można po wyjątkowym upierzeniu. Jest on nieco mniejszy niż bocian biały, a jego ciało osiąga długość ok. 95-100 cm. Większość ciała jest czarna z metalicznym połyskiem, a brzuch jest biały. Z kolei dziób, skóra wokół oczu oraz nogi są czerwone.

Zwykle unika on kontaktu z człowiekiem, ale przez rozwój ludzkiej działalności, coraz częściej osadza się w jego pobliżu. Jego zmniejszająca populacja skłania do obserwacji ptaka, ponieważ z czasem może on być coraz rzadszym zjawiskiem na terenie naszego kraju.

Źródło: bbpn.gov.pl

Zobacz też:

To najbardziej trująca roślina świata. Polacy zajadają się jej nasionami

Niezwykłe zjawisko to unikat w skali świata. Jest jak dobro narodowe

To jedyny w Polsce jadowity ssak. Jego obecność to ważny sygnał

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | badania | przyroda