Górskie szlaki nocą. Czy to legalne?
Wędrówki po górach nocą to dla wielu turystów kusząca perspektywa - cisza, spokój i zmiana perspektywy podziwiania dzikiej przyrody. Jednak w polskich górach obowiązują konkretne przepisy, które regulują możliwość poruszania się po szlakach po zmierzchu. Sprawdzamy, gdzie i kiedy nocne wyjścia są dozwolone, a gdzie grożą mandatem.
Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) w okresie od 1 marca do 30 listopada obowiązuje kategoryczny zakaz poruszania się po wszystkich szlakach turystycznych od zmierzchu do świtu. Działanie to ma na celu ochronę dzikiej przyrody, szczególnie w okresach rozrodu i odchowu młodych przez zwierzęta zamieszkujące park.
Natomiast w Bieszczadzkim Parku Narodowym nocne wędrówki są zabronione przez cały rok, a przepis ten ma na celu zarówno ochronę dzikiej przyrody, jak i zapewnienie bezpieczeństwa turystom. Nocą wzrasta ryzyko spotkania drapieżników na szlaku (niedźwiedzie, wilki). Ponadto ograniczona widoczność znacznie utrudnia orientację w terenie i tym samym zwiększa prawdopodobieństwo wypadku.
Przeczytaj także: Malownicze zjawisko atmosferyczne. Spotkasz je w górach
Przebywanie na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego po zmierzchu również nie jest dozwolone. Z zakazu wyłącza się jedynie odcinki szlaków prowadzące do schronisk lub miejscowości przy granicy z Parkiem, które są miejscem zaplanowanego noclegu.
W innych rejonach górskich nocne wyjścia są możliwe, o ile nie ma w tej sprawie stosownych, lokalnych ograniczeń. Jednak przy planowaniu wędrówki zawsze należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie i szacunku dla dzikiej przyrody. Przed wyruszeniem w nocną wyprawę, warto sprawdzić aktualne przepisy i regulaminy danego obszaru, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji oraz mandatu.
Przykładowo na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego na mocy Zarządzenia Dyrektora GPN nr 12/2025 z dnia 5 marca 2025 roku, w okresie od 10 marca do 4 maja 2025 roku niektóre szlaki i ich odcinki były zamknięte nocą. Działanie to miało na celu ochronę rzadkich gatunków zwierząt na terenie parku.
Źródło: limanowa.in, archiwum.bdpn.pl, gazetakrakowska.pl
Zobacz też:
Nie tylko owadożerna. Naukowcy potwierdzili wyjątkowe właściwości rosiczek
Ta roślina powoduje dotkliwe oparzenia. Podczas upałów omijaj z daleka
Zatopiony las sprzed paru tysięcy lat. Znajduje się w Polsce