Reklama
Reklama

Miłośnicy ptaków zachwyceni. Rzadki gatunek ptaka w Polsce

Polscy obserwatorzy ptaków dokonali prawdziwego przełomu. W Rezerwacie Przyrody Beka nad Zatoką Pucką udało im się po raz pierwszy zaobserwować żurawia kanadyjskiego. Mimo że gatunek powszechny jest na terenie Ameryki Północnej, w Polsce stanowi prawdziwą atrakcję. Miłośnicy ptaków mogą podziwiać go na zrobionych przez obserwatorów zdjęciach.

Żuraw kanadyjski należy do jednego z najczęściej rozpoznawalnych gatunków żurawi na świecie. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, a w Europie należy do rzadkości. Najczęściej pojawia się jako zabłąkany wędrowiec. Z tego powodu obserwacja pierwszego dorosłego osobnika na terenie Polski wzbudziła takie emocje.

Żurawie kanadyjskie w Polsce. Grupa szczęśliwców zobaczyła je na własne oczy

Żurawia kanadyjskiego w Polsce został zauważony przez Łukasza Janochę, Samuela Sosnowskiego, Antoniego Karolaka i Marka Biegańskiego. Do obserwacji doszło na terenie Rezerwatu Przyrody Beka, który już od lat dobrze znany jest miłośnikom ptaków w całej Polsce. Jest to wyjątkowy teren, który dla wielu gatunków ptaków wodnych i błotnych jest miejscem lęgowym oraz przystankowym. Obecność żurawia kanadyjskiego na obszarze rezerwatu jedynie potwierdza jego wyjątkowy charakter oraz znaczenie dla ochrony przyrody.

W Europie żurawie kanadyjskie najczęściej występują jako pojedyncze osobniki, które zagubiły się podczas swoich wędrówek. Pojawienie się ptaka w Polsce zaczęło jednak budzić ciekawość. Miłośnicy przyrody mogą zastanawiać się, czy jest to pojedynczy przypadek, czy może raczej nowy trend w migracji ptaków. Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest jasna, a na jednoznaczne wyjaśnienie wątpliwości trzeba będzie zaczekać. Nie da się jednak ukryć, że jest to ważne wydarzenie ornitologiczne ostatnich lat.

Zobacz także: Najbardziej tajemniczy ptak w Polsce? Dowiedz się, jak żyje

Po czym można rozpoznać żurawia kanadyjskiego?

W Polsce najczęściej można zauważyć żurawie zwyczajne. Z tego powodu zobaczenie nowego gatunku na terenie kraju stanowiło tak ciekawe doświadczenie.

Żurawie kanadyjskie występują w północnej części Ameryki Północnej oraz na północy Azji. Zimą migrują na południe. W obrębie tego gatunku wyróżnia się podgatunki, a większość z nich gromadzi się w odrębnych od siebie rejonach. Lęgi odbywają się na północy, a czasami także w Ameryce Środkowej, gdzie część żurawi decyduje się pozostać pod koniec zimy. Niewielkie populacje można również spotkać na Antylach oraz na południu Ameryki Środkowej.

Żurawie kanadyjskie zwykle przebywają nad rzekami, jeziorami, na podmokłych terenach, a czasami nawet na wybrzeżach mórz. Podczas spoczynku kryją się w wysokiej roślinności, która porasta brzegi.

Rozpoznać je można po smukłej sylwetce, a także skromnym ubarwienie. Ich upierzenie przybiera szaro-brązową barwę, podobną do koloru suchych traw. Przez to często zlewają się z otoczeniem i są trudne do zauważenia przez drapieżniki, a także miłośników przyrody. Ich nogi są czarne, dziób szary, a skóra czoła i kantarka czerwona i pozbawiona piór.

Źródło: facebook.com/BirdingPoland, ekologia.pl

Zobacz też:

Bursztynowe sztormy nad Bałtykiem. Ważny jest kierunek wiatru

Zalewają Polskę. Wszystko przez nieodpowiedzialnych hodowców

To najniższa góra w Koronie Gór Polski. Kryje więcej tajemnic, niż myślisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ptaki | przyroda