Reklama
Reklama

Najbardziej tajemniczy ptak w Polsce? Dowiedz się, jak żyje

Polska fauna i flora kryje w sobie wiele tajemnic, które badacze w dalszym ciągu odkrywają. Tym razem badaniom poddano niezwykle rzadki gatunek czapli, ślepowrony. Okazuje się, że ptaki wyróżniają się nie tylko ciekawym wyglądem, ale także trybem życia. Ich nocna wędrówki zostały po raz pierwszy dokładnie przeanalizowane przez polskich naukowców.

Ślepowron to rzadki i wyjątkowy gatunek czapli, który do tej pory stanowił dla ornitologów i naukowców niezłą zagadkę. Polskim badaczom udało się jednak jako pierwszym na świecie dokładnie zbadać sposób migracji ptaka. Wyniki odkrycia opublikowane zostały na łamach czasopisma "Journal of Ornithology".

Ślepowron. Tajemniczy i rzadki gatunek czapli

Ślepowron to rzadki gatunek czapli, który swoim stylem życia wzbudzał ciekawość ludzi od lat. Jest niezwykle skrytym i tajemniczym ptakiem. Preferuje życie nocne, które ostatecznie zdecydowało o jego nazwie. Ludzie najczęściej mogli oglądać go za dnia, kiedy drzemał ukryty wśród gęstej roślinności. Z tego powodu uznali go "ślepego". Z kolei drugi człon nazwy został mu nadany ze względu na podobieństwo do wrony.

Populacja ślepowrona w Polsce jest bardzo mała. Badacze szacują, że w kraju występuje niecałe 900 par tych ptaków. Nie mają jednak wielu stałych miejsc gniazdowania. Regularnie pojawiają się jedynie w okolicach Oświęcimia i Skoczowa. Są to jedne z najbardziej wysuniętych na północ Europy lęgowisk ślepowrona.

Zobacz także: Ich niezwykły taniec zachwyca nie tylko przyrodników. Nagranie hitem w sieci

Gdzie można spotkać ślepowrona?

Ślepowrony preferują miejsca silnie związane z wodą. Z tego powodu zasiedlają głównie bagienne doliny rzeczne, silnie zarośnięte brzegi rzek i jezior, a nawet morskie wybrzeża. Występują nieregularnie, a specjaliści jako stały rejon ich występowania zaliczają jedynie dawne stawy rybne w dolinie górnej Wisły. Na przestrzeni lat ślepowrony stały się symbolem Ziemi Oświęcimskiej. Trudno je znaleźć, jako że gniazda budują w miejscach trudnodostępnych, oddalonych od ludzi. 

Jako że są to ptaki migrujące, w Polsce można je zobaczyć tylko przez pewien okres. Obecne są od końca marca do października. Polskim naukowcom udało się złapać trzy ślepowrony i zaopatrzyć je w nadajniki GPS/GSM. To właśnie dzięki nim wiemy dzisiaj, w jaki sposób ptaki podróżują. Okazało się, że ich wędrówka na zimowiska odbywa się jedynie nocą. Podczas dnia ptaki mają przerwę od lotu i odpoczywają. W ciągu jednej nocy mogą pokonać bez przerwy nawet do kilkuset kilometrów. Na zimę wędrują do Afryki, a ich przelot odbywa się nad Morzem Śródziemnym oraz Saharą.

Po czym rozpoznać ślepowrona?

Ślepowrony to ptaki o średniej wielkości. Można je porównać kształtem ciała do wrony. Wyróżnia jej jednak dość długa szyja, którą jednak ciężko zaobserwować, ponieważ ptaki mają w zwyczaju chowanie jej. Z tego powodu o wiele częściej można spotkać się z ich wizerunkiem, jako lekko zgarbionych. Należą do rodziny czaplowatych. Mają jednak dość unikatową budowę. Mają stosunkowo krótkie nogi oraz wyróżniają się kolorem upierzenia. Czarnogranatowa głowa jest ozdobiona trzema białymi długimi piórami, które sięgają do połowy pleców. Wierzch ciała ślepowronów jest ciemnogranatowy, ale ma zielony połysk. Skrzydła i ogon są niebieskoszarawe, a spód ciała jaśniejszy.

W niektórych przypadkach ślepowrona można usłyszeć, a nie zobaczyć. Odzywa się głównie w koloniach, a ornitolodzy porównują jego głos do krakania albo rechotu żab.

Źródło: ekologia.pl, jestemnaptak.pl

Zobacz też:

Uśpiony gigant może się obudzić? Potężny wulkan leży blisko Polski

Znajdź metodę i podaj wynik. Ta zagadka nie będzie łatwa

Wyjątkowe miejsce nad Bałtykiem. Jedyna taka wydma w Europie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | ptaki