Reklama
Reklama

Najmłodsza wyspa Europy. Wstęp jest surowo zakazany

Surtsey to najmłodsza wyspa Europy, która powstała w latach 1963–1967 u wybrzeży Islandii. Jej historia i obecny status czynią ją jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc na świecie. Jest objęta całkowitym zakazem wstępu, by chronić jej unikalny, naturalny rozwój i umożliwić naukowcom badania nad kolonizacją życia na nowym lądzie. Dzięki temu Surtsey jest jednym z najważniejszych "żywych laboratoriów" przyrody na świecie. Co jeszcze ją wyróżnia?

Jak powstała Surtsey?

Surtsey znajduje się w archipelagu Vestmannaeyjar, na południe od Islandii. Wyspa wyłoniła się z oceanu podczas podwodnej erupcji wulkanicznej, która rozpoczęła się 14 listopada 1963 roku na głębokości 130 m p.p.m. Erupcja trwała aż do czerwca 1967 roku, a wyspa osiągnęła maksymalną powierzchnię 2,7 km². Od tego czasu fale stopniowo ją zmniejszają - obecnie ma ok. 1,3-1,4 km² powierzchni i 155 m wysokości.

Przeczytaj także: Najmniejszy park narodowy na świecie. Powstał na prywatnej wyspie

Surtsey od początku była traktowana jako unikalne "laboratorium przyrody". Już w trakcie erupcji, w 1965 roku, wyspę objęto ścisłą ochroną i całkowitym zakazem odwiedzin przez turystów. Wyjątek stanowią nieliczni naukowcy, którzy prowadzą tam badania pod ścisłym nadzorem - każda wizyta wymaga stosownego pozwolenia, a osoby wchodzące na wyspę są dokładnie sprawdzane, by nie wnieść obcych nasion czy organizmów.

Znaczenie naukowe wyspy Surtdey

Celem wprowadzonych restrykcji na terenie wyspy jest umożliwienie obserwacji, jak życie roślinne i zwierzęce kolonizuje nowo powstały ląd bez wpływu człowieka. Dzięki temu wyspa ta stała się jednym z najważniejszych na świecie miejsc badań nad sukcesją ekologiczną i rozwojem ekosystemów od zera. Obserwacje prowadzone na Surtsey dostarczają unikalnych danych o tym, jak na dziewiczym lądzie pojawiają się pierwsze rośliny, ptaki i inne organizmy, a także jak kształtuje się młody ekosystem.

Przeczytaj także: Szkocka wyspa na sprzedaż. Ile kosztuje odosobniony raj?

Rośliny trafiają na wyspę Surtsey różnymi drogami: unoszone przez wiatr i prądy morskie, a przede wszystkim - za pośrednictwem ptaków. Z analiz wynika, że to właśnie ptaki odpowiadają za rozprzestrzenienie aż 75% gatunków, podczas gdy wiatr przyczynił się do pojawienia się 11%, a woda - 9%. Nasiona roślin przenoszone były zarówno w przewodzie pokarmowym ptaków, jak i przyczepione do ich piór lub przyniesione na wyspę wraz z materiałem używanym do budowy gniazd.

Surtsey została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2008 roku jako miejsce o wyjątkowej wartości przyrodniczej i naukowej. Obecnie wyspa jest ścisłym rezerwatem przyrody (IUCN kategoria Ia), a jej ochrona obejmuje także otaczający ją akwen morski. 

Źródła: kopalniawiedzy.pl, polskieradio.pl, south.is, ust.is

Zobacz też:

Polski zamek, który ma 99 wież. Dlaczego nie wybudowano setnej?

Fala na Bałyku sięgała czwartego piętra. Grozi nam tsunami?

Ma tylko jedną wieżę. Stąd zobaczysz najpiękniejszy widok na Karkonosze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wyspy | przyroda | naukowcy | ciekawe miejsca