Reklama
Reklama

Polski park narodowy w zagranicznych mediach. Brytyjczycy są zachwyceni

Zagraniczne media podkreślają wyjątkowość Słowińskiego Parku Narodowego – jego dziką przyrodę, ruchome wydmy, bogactwo awifauny i unikalne krajobrazy. To miejsce, które zachwyca nie tylko Polaków, ale i zagranicznych turystów, stając się wizytówką polskiej przyrody na arenie międzynarodowej. Co jeszcze brytyjskie media mówią o Słowińskim Parku Narodowym?

Czym wyróżnia się Słowiński Park Narodowy?

Słowiński Park Narodowy jest położony na wybrzeżu Bałtyku, w województwie pomorskim, pomiędzy Łebą a Rowami. Został utworzony 1 stycznia 1967 roku jako jedenasty park narodowy w kraju, w tym drugi nadmorski, zaraz po Wolińskim Parku Narodowym. W 1977 roku Słowiński Park Narodowy został wpisany na listę Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO, a w 1995 roku uzyskał status obszaru wodno-błotnego o międzynarodowym znaczeniu w ramach konwencji ramsarskiej. 

Obecnie SPN zajmuje powierzchnię 32 744,03 ha. W granicach parku leżą duże jeziora przybrzeżne, takie jak Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe, które wraz z otaczającymi je torfowiskami, bagnami i łąkami tworzą niezwykle zróżnicowany krajobraz. Najbardziej charakterystycznym elementem parku są ruchome wydmy, uznawane za największy obszar wędrującego piasku w Europie. Przesuwające się nawet 10 m rocznie wydmy osiągają wysokość do 42 m, tworząc pejzaż przypominający pustynię. Tereny parku często są określane mianem "polskiej Sahary".

Przeczytaj także: To jedyny taki park narodowy w Polsce. Czy będzie kolejny?

SPN chroni nie tylko wyjątkowe krajobrazy, ale także bogactwo przyrody. Tereny te słyną z charakterystycznego strefowego układu roślinności, gdzie poszczególne pasy roślin przebiegają równolegle do brzegu morskiego. Flora SPN liczy blisko tysiąc gatunków roślin naczyniowych, a fauna obejmuje liczne gatunki ssaków, w tym łosie, jelenie, sarny i dziki. Jednak szczególnie cenna jest awifauna parku – na jego terenie zaobserwowano ok. 250 gatunków ptaków, z czego znaczna część jest związana typowo ze środowiskiem błotnym i wilgotnym. Do najważniejszych gatunków lęgowych należą: 

  • kszyk (łac. Gallinago gallinago);
  • krwawodziób (łac. Tringa totanus);
  • brodziec śniady (łac. Tringa erythropus);
  • ohar (łac. Tadorna tadorna);
  • płaskonos (łac. Anas clypeata); 
  • głowienka (łac. Aythya ferina); 
  • czernica (łac. Aythya fuligula);
  • sieweczka obrożna (łac. Charadrius hiaticula); 
  • rybitwa białoczelna (łac. Sternula albifrons);
  • biegus krzywodzioby (łac. Calidris ferruginea); 
  • biegus rdzawy (łac. Calidris canutus); 
  • biegus malutki (łac. Calidris minuta);
  • ostrygojad (łac. Haematopus ostralegus); 
  • kulik mniejszy (łac. Numenius phaeopus); 
  • uszatka błotna (łac. Asio flammeus);
  • pliszka cytrynowa (łac. Motacilla citreola).

Wśród ptaków widnych terenów, czyli otwartych łąk, pastwisk, brzegów jezior i wydm, w SPN można spotkać m.in. pliszkę żółtą (łac. Motacilla flava), świergotka łąkowego (Anthus pratensis), pokląskwę (Saxicola rubetra), a także liczne gatunki siewkowatych i rybitw żerujących na otwartych przestrzeniach. 

Słowiński Park Narodowy w brytyjskich mediach

Słowiński Park Narodowy stał się tematem artykułu w brytyjskim portalu internetowym "Daily Mail". Brytyjscy dziennikarze zwrócili uwagę na wyjątkowy charakter parku, podkreślając jego dziką, niemal nietkniętą przez człowieka przyrodę, unikalne krajobrazy oraz bogactwo fauny i flory. W artykule zwrócono szczególną uwagę na ruchome wydmy, które tworzą pustynny krajobraz, niemający innego europejskiego odpowiednika. Portal cytował także Polską Izbę Turystyki, która określiła Słowiński Park Narodowy jako "najbardziej wyjątkowy w Europie pas ruchomych wydm".

Przeczytaj także: Zatopiony las sprzed paru tysięcy lat. Znajduje się w Polsce

Portal pochylił się także nad ruchomymi wydmami w kontekście zmieniającego się krajobrazu parku. W miejscu, gdzie kiedyś rósł las, dziś wznoszą się piaskowe pagórki sięgające nawet 40 m wysokości. Jedynym śladem dawnych drzew są "skamieniałe wierzchołki" wystające z czubków wydm, które robią ogromne wrażenie na odwiedzających z Polski i całej Europy.  

Źródła: dailymail.co.uk, spn.gov.pl, pomorskie.travel

Zobacz też:

Czy rośliny inwazyjne są przyjazne pszczołom? Badacze podzieleni

Jej śmiech to powód do radości? Te zwierzęta wydają specyficzne odgłosy

Wyjątkowe zjawisko na plaży. Ciągnie się przez tysiące kilometrów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | ciekawe miejsca