Reklama
Reklama

Powstaje po 20 latach oczekiwania. Niemcy zrobili to już dawno

Potrzeba stworzenia nowego parku narodowego na terenie naszego kraju istniała już od dawna. Szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę to, że nasi sąsiedzi podjęli takie działania już w latach 90. W Polsce musieliśmy jednak zaczekać odrobinę dłużej. Na szczęście prace trwają, a najnowszy park narodowy ma się otworzyć jeszcze w tym roku.

Dolina Dolnej Odry to wyjątkowy teren, w którym znaleźć można wiele wyjątkowych i rzadkich zwierząt oraz roślin. Aby go chronić, podjęte zostały już działania, a niedługo będziemy mogli cieszyć się kolejnym parkiem narodowym w Polsce.

Unikatowa przyroda może być chroniona. Jakie tereny objęte zostaną przez nowy park narodowy?

Dolina Dolnej Odry to kraina transgraniczna, która znajduje się na terenie, dzielonym przez nas z Niemcami. Nasi sąsiedzi w celu ochrony tego miejsca podjęli działania w latach 90. i w 1995 roku utworzyli tam własny park narodowy. Objęcie tego obszaru ochroną z naszej strony to korzystny krok nie tylko ze względu na ekosystem, ale również współpracę z zachodnimi sąsiadami. Jako że nasza strona krainy jest bardziej dzika, w przyszłości możemy liczyć na częste wizyty niemieckich miłośników przyrody.

Do tej pory teren po stronie polskiej objęty był ochroną parku krajobrazowego o powierzchni 18 400 ha. Niestety ze względu na protesty okolicznych mieszkańców z czasem jego powierzchnia zmalała jedynie do koryt rzecznych Odry Wschodniej i Zachodniej.

Już od 2023 roku aktywiści związani z tym miejscem spotykali się w celu doprowadzenia akcji do skutku. Przez lata fachowcy z różnych dziedzin dokumentowali przyrodę parku i pracowali nad doprowadzeniem przedsięwzięcia do skutku. Owoc ich pracy będziemy mogli zobaczyć na własne oczy już niedługo, ponieważ najnowszy park narodowy ma się otworzyć jeszcze w tym roku.

Zobacz także: Najstarszy park narodowy w Polsce. Poznaj jego unikatową florę i faunę

Co sprawia, że Dolna Dolnej Odry jest tak wyjątkowa? Poznaj florę i faunę tego miejsca

Kraina Dolnej Odry to unikatowe miejsce, w którym można znaleźć prawdziwe perełki. Duża część terenów ze względu na trudną dostępność dzisiaj wygląda na nienaruszoną ludzką działalnością. Znajdziemy tam wyjątkowe warunki, które przez lata umożliwiły na rozwój rzadkim gatunkom roślin oraz zwierząt.

Międzyodrze to rozległe torfowisko fluwiogeniczne, w którym zalega woda pochodząca z okresów wylewów rzeki. Na obszarze znajdują się starorzecza, jeziorka oraz przydroże kanały i rowy, wokół których rozwija się roślinność niespotykana na innych obszarach rzek w naszym kraju. Flora tego miejsca liczy nawet 436 gatunków, spośród których duża część objęta jest częściową albo ścisłą ochroną. Znajdziemy tu również lasy łęgowe oraz ziołorośla nadrzeczne. Roślinna szata wód kryje w sobie takie wyjątkowe gatunki, jak grzybieńczyk wodny, kotewka orzec wodny, czy salwinia pływająca.

Również zwierzęta żyjące na tym obszarze są warte uwagi. To miejsce szczególnie ważne dla populacji ptaków. Specjaliści stwierdzili tu obecność aż 21 gatunków z "Czerwonej listy ptaków Polski". To kluczowe siedlisko dla wielu gatunków, m.in.: rybitwy czarnej, słowika szarego, bąka, zielonki, kszyka czy podróżniczka. Nowy park narodowy będzie dla nich ostoją, ważnym korytarzem migracyjnym, a także miejscem odpoczynku i zimowisk.

W krainie znajduje się aż osiem gatunków nietoperzy, a w wodzie występują bobry oraz wydry. W ostatnich latach pojawiły się również jelenie, a w 2022 roku po raz pierwszy zarejestrowano rozród wilków.

Źródło: pnddo.pl

Zobacz też:

Zmienia pająki w zombie. Robi to w podstępny sposób

Te stworzenia powrócą na Ziemię. Będzie powtórka z Jurassic Park?

Zagadkowe kręgi na dnie morza. Tajemnica ich powstania wprawia w osłupienie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | przyroda